Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli vraždě expertů OSN byli v Kongu zatčeni čtyři lidé

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Kinshasa - Čtyři lidé byli zatčeni v souvislosti s březnovou vraždou dvou expertů OSN v Kongu. Řekl to dnes konžský ministr spravedlnosti Alexis Thambwe Mwamba.

Čtveřice zadržená kvůli násilné smrti Švédky a Američana a jejich překladatele byla podle ministra při vraždách hlavním aktérem. Další podrobnosti Mwamba neuvedl.

Michaela Sharpa a Zaidu Catalanovou unesli útočníci v násilím zmítané provincii Kasai. Oba experti monitorovali dodržování sankcí uvalených na Kongo. Jejich těla se našla po několika týdnech v hrobě společně s jejich tlumočníkem, žena byla sťata.

Ministr Mwamba dnes podle agentury AP uvedl, že nesouhlasí s rezolucí EU, která má za cíl nezávisle vyšetřit násilnosti v provincii Kasai, kde byly letos nalezeny hromadné hroby. Mwamba řekl, že Kongo umožnilo mezinárodním vyšetřovatelům incidenty zkoumat společně s konžskými úřady, nikoli aby zahájili nezávislé vyšetřování.

V posledních měsících pracovníci OSN v provincii Kasai objevili na 40 hromadných hrobů. Ty podle OSN vytvořila konžská armáda po bojích s povstalci. Vláda naopak z násilí viní povstalce.

Témata:  Kongo OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

10:21

Tajemství posledního rozhovoru. Eva Burešová prozradila, co si řekly se Slováčkovou

Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy