Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecko schválilo nepopulární reformy. Čeho tím chtějí docílit?

Řecká krize
Řecká krize
Foto: Pixabay

Atény - Řecký parlament v neděli pozdě večer schválil nepopulární balík penzijních a daňových reforem. Atény doufají, že tak přesvědčí mezinárodní věřitele k uvolnění dalších peněz ze záchranného programu. Řecká opozice reformy odmítá a tvrdí, že budou mít negativní dopady na životní úroveň.

Reformy mají státu ušetřit asi 5,4 miliardy eur (146 miliard Kč) ročně. Schválení reformy důchodového systému je jedním z požadavků věřitelů, jejichž zástupci jednají v Řecku s přestávkami od ledna o klíčové revizi třetího záchranného programu z loňského léta. Dokončení revize je podmínkou pro to, aby eurozóna Aténám uvolnila další úvěry ve výši přes pět miliard eur. Peníze Řekové potřebují zejména na červencovou splátku dluhů vůči Mezinárodnímu měnovému fondu a Evropské centrální bance.

"Slíbil jste naději a proměnil ji v zoufalství," řekla vůdkyně opozičních socialistů Fofi Gennimataová na adresu řeckého premiéra Alexise Tsiprase. Schválené reformy podle ní znamenají "úplnou destrukci důchodového systému", píše agentura Reuters.

Reformy zahrnují zvýšení daní pro lidi s velkými příjmy i snížení nezdanitelného minima. Jejich součástí jsou rovněž sjednocená pravidla pro odchod do důchodu, přepočítání penzí a postupné odbourání sociálních výhod pro chudé důchodce.

"Tato opatření budou náhrobním kamenem pro růstové vyhlídky," uvedl šéf opoziční Nové demokracie Kyriakos Mitsotakis. Premiér Tsipras nicméně tvrdí, že řecký penzijní systém by se bez rozsáhlých reforem zhroutil. Snížení penzí podle něj v důsledku reforem pocítí pouze 7,5 procenta důchodců, píše server BBC.

Gennimataová považuje reformy za důsledek Tsiprasovy neúspěšné snahy dosáhnout zmírnění úsporných opatření, která loni vyvolala spory s věřiteli. Řecko v červnu odmítlo podmínky dohody s věřiteli, která by mu zajistila novou finanční pomoc. Vláda pak musela na tři týdny uzavřít banky a zavést omezení pohybu kapitálu. Nakonec se domluvila s věřiteli na třetím záchranném programu, v jehož rámci by Řecko mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 miliardy Kč).

Na protest proti reformám v neděli před parlamentem demonstrovaly desetitisíce lidí. Řecká policie večer použila proti agresivním demonstrantům slzný plyn.

Témata:  Řecko eurozóna

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy