Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump zastavil migranty? Jejich příliv do USA prudce klesá

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Washington - Příliv uprchlíků do Spojených států se za první tři měsíce vlády Donalda Trumpa snížil proti závěru vlády jeho předchůdce Barack Obamy téměř na polovinu.

V měsících těsně předcházejících Trumpovu nástupu do úřadu ale počet přijatých běženců prudce vzrostl. Podle washingtonského listu The Hill to plyne z pátečních údajů ministerstva vnitřní bezpečnosti.

Za první tři měsíce působení nové administrativy přišlo do USA zhruba 13.000 cizinců klasifikovaných jako uprchlíci. V posledních třech měsících Obamovy vlády jich bylo 25.000, což bylo o 86 procent více než o rok dříve. Počet uprchlíků za Trumpa byl v meziročním srovnání nižší o 12 procent.

Podíl národností mezi uprchlíky se v základních rysech letos nijak nezměnil. Dvě třetiny přišly ze Sýrie, Iráku, Somálska, Barmy, Dominikánské republiky a Konga. Pokud by soudy nezablokovaly Trumpův zákaz vstupu lidí z několika většinově muslimských zemí, byl by počet příchozích ze Sýrie a Somálska podstatně nižší.

Témata:  Donald Trump USA uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

29. dubna 2026 8:29

Trump a Karel III. jsou vzdálení příbuzní, tvrdí deník. Prezident reagoval

Americký prezident Donald Trump může během návštěvy britského krále Karla III. ve Spojených státech amerických otevřít zajímavé téma. Podle nejnovějších zjištění totiž mají být vzdálenými příbuznými. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Velryba Timmy je na cestě domů. Záchranářům se ho povedlo vyprostit

Záchranáři v Německu v úterý dosáhli významného pokroku při snaze o vysvobození uvízlého plejtváka dlouhoploutvého. Zvíře, kterému média přezdívají Timmy, se podařilo úspěšně navést do speciálně upraveného člunu, který by ho měl převézt do hlubších vod. Tato operace představuje další pokus o záchranu tvora, jehož boj o přežití sleduje německá veřejnost již několik týdnů.