Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obchodní válka? USA uvalily na dovoz dřeva z Kanady další cla

Kanada
Kanada
Foto: Pixabay

Washington - Mezi USA a Kanadou eskaluje dlouhodobý obchodní spor. Spojené státy uvalily na dovoz dřeva z Kanady další cla, tentokrát kvůli údajnému kanadskému dumpingu této komodity. Očekávané oznámení Washingtonu vyvolalo v Ottawě bouřlivou reakci.

Washington uvalil na dovoz kanadského měkkého dřeva, které se široce používá ke stavebním účelům, předběžné clo až 7,72 procenta. Spolu se cly oznámenými v dubnu, která podle Washingtonu vyrovnávají vládní subvence kanadským dřevařům, se celková celní sazba na dovoz kanadského měkkého dřeva do USA dostala na 17,4 až 30,9 procenta.

"Kanadské odvětví produkce měkkého dřeva budeme energicky bránit, a to i právně," reagovala kanadská vláda.

Současný spor obou zemí o obchod s dřevem je za posledních zhruba 40 let už pátý. Loni v listopadu americké dřevařské firmy požádaly ministerstvo obchodu USA, aby prozkoumalo subvence poskytované kanadským konkurentům. Poukazovaly na to, že mnohé kanadské firmy těží dřevo na státní půdě za nižší ceny.

Americká cla na kanadské dřevo zasahují dovoz v roční hodnotě kolem 5,7 miliardy USD (134 miliard Kč). Jejich uvalení přichází v době, kdy se USA, Kanada a Mexiko chystají k novému projednávání 23 let staré Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA).

Témata:  Kanada USA dřevo

Související

Aktuálně se děje

12. června 2026 14:09

"Su nas*anej." Češi prohráli s Koreou a kapitán to těžce nesl

Česko vstoupilo do mistrovství světa ve fotbale, na které se vrátilo po 20 letech, porážkou 1:2 s Jižní Koreou. Asijskému týmu se podařilo otočit skóre a kapitán reprezentace Ladislav Krejčí se po utkání za nic neschovával. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Švýcarsko, ilustrační foto

Komentář

Švýcarsko se chystá na referendum, které může mít vliv i na Česko

Švýcarsko čeká v neděli hlasování, které může výrazně změnit podobu celé země. V celostátním referendu budou občané hlasovat o iniciativě, která má zabránit tomu, aby počet obyvatel země v budoucnu překročil hranici deseti milionů. V hlasování se střetávají obavy z masové migrace a nedostatku bydlení s varováními před hospodářským útlumem a roztržkou s Bruselem. Za těsného stavu průzkumů zůstává výsledek otevřený. V referendu se nejedná jen o omezení volného pohybu osob, ale také o zásadní změnu ve volném vstupu na švýcarský trh. Pokud by padl a vrátila se cla, byla by to pro český export citelná rána.