Kanada

Lesní požár

Kanadská Britská Kolumbie vyhlásila nouzový stav kvůli požáru

Svět

Kanada se nadále potýká s rozsáhlými lesními požáry. Britská Kolumbie vyhlásila nouzový stav, plameny mezitím pohltily řadu domů ve městě West Kelowna, které se nachází asi 300 kilometrů severovýchodně od Vancouveru. Evakuovat se muselo kolem 15 tisíc lidí.

požár

Kanadské požáry dopadají na USA. Kouř proniká i do Evropy

Svět

Kanada je na cestě k nejhorší sezóně lesních požárů ve své historii. Několik týdnů trvající boj s plameny nekončí a tisíce hasičů nadále bojují se stovkami masivních požárů, z nichž polovinu nedokáží dostat pod kontrolu. Kouř se navíc začíná šířit napříč celým světem a zasáhl jak USA, tak i část Evropy. A ohrožuje miliony lidí.

Kanada

Po ledové bouři v Kanadě zůstali dva mrtví, statisíce lidí jsou bez proudu

Svět

Životy dvou lidí, stovky popadaných stromů a rozsáhlé výpadky elektrické energie má na svědomí ledová bouře na východě Kanady. Nepřízeň počasí zasáhla zejména dvě nejlidnatější kanadské provincie Québec a Ontario a město Montreal. Výpadky proudu jsou podle agentury AFP nejhorší od havárie způsobené počasím v roce 1998.

Autobus, ilustrační fotografie.

Do jeslí u Montrealu narazil autobus, podle policie dvě děti zemřely

Domov

Dvě děti přišly o život a dalších šest utrpělo zranění, když v kanadském městě Laval nedaleko Montrealu narazil do budovy jeslí autobus městské hromadné dopravy. Řidič autobusu skončil ve vazbě a čelí obviněním ze zabití a nebezpečné jízdy. Šéf místní policie agentuře AFP řekl, že vyšetřovatelé mají jeho čin za úmyslný.

Kanada

Kanada uvalila sankce na desítky lidí spojených s ruskou propagandou

Svět

Kanadské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že Kanada postihne sankcemi 38 lidí a 16 organizací spojených s šířením ruských dezinformací a propagandou. Na seznamu je i populární ruský zpěvák Nikolaj Baskov, který vystoupil na Rudém náměstí v Moskvě při koncertu na podporu anexe ukrajinských území.

Ilustrační fotografie.

Svět

AP: Extrémní zima má v USA už 48 obětí, z toho 27 úmrtí hlásí New York

Mrazivé počasí a sněhové bouře si ve Spojených státech v posledních dnech vyžádaly nejméně 48 lidských životů, uvádí v dnešní bilanci agentura AP. Většina obětí je hlášena ze západu státu New York, kde ve městě Buffalo a jeho okolí zemřelo nejméně 27 lidí poté, co blizard uvěznil lidi v autech nebo domech bez elektřiny. Extrémní zima, která lidem napříč USA zasáhla do vánočních plánů, by měla tento týden ustupovat.

Ilustrační fotografie.

Sněhová bouře si v USA a Kanadě vyžádala podle různých zdrojů 18 až 28 obětí

Svět

Více než milionu Američanů a Kanaďanů hrozí, že stráví Boží hod vánoční bez dodávek elektřiny v důsledku silné sněhové bouře, která nadále sužuje rozsáhlé oblasti Severní Ameriky. V souvislosti s vichrem, sněžením a extrémními mrazy již podle agentury AP zahynulo ve Spojených státech nejméně 18 lidí, televize CNN se zmiňuje o 22 a televize Sky News dokonce o 28 obětech.

Ilustrační fotografie.

Nad převážnou částí USA a Kanady zuří sněhová bouře, podle BBC je 19 mrtvých

Svět

Nad převážnou částí Severní Ameriky i dnes zuří rozsáhlá zimní bouře, která přinesla sníh, mrznoucí déšť, záplavy a mráz a vyžádala si nejméně 19 životů. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Podle stanice CNN v USA zemřelo v souvislosti se sněhovou bouří a špatným počasím nejméně 16 lidí. Bez elektřiny je zhruba milion odběratelů a zrušeno bylo přes 2000 letů.

Londýn

Británie a Kanada kvůli lidským právům uvalily sankce na osoby mimo jiné z Ruska

Svět

Británie a Kanada dnes uvalily sankce na více než 50 lidí z celého světa, které označily za "zkorumpované politické představitele, porušovatele lidských práv a pachatele sexuálního násilí souvisejícího s konflikty". Postihy se týkají především osob z Ruska a Íránu, ale i z několika dalších zemí, uvedla agentura Reuters. Moskva večer reagovala zákazem vstupu na ruské území pro 200 Kanaďanů.

Policie Kanada

Svět

Útočník v Torontu zabil dva lidi a zranil další tři, policie ho zastřelila

Muž v kanadské provincii Ontario v pondělí zastřelil dopravního policistu a jednu další osobu, další tři lidi vážně zranil. Policie podezřelého vypátrala a dostihla na hřbitově, muž střet s policií nepřežil. O incidentu v zemi, kde ke střelbám na veřejnosti dochází jen zřídka, informovala dnes agentura AP.

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.

Trýznění dětí v katolických školách v Kanadě označil papež za genocidu

Svět

Trýznění a násilnou asimilaci dětí kanadského původního obyvatelstva v katolických internátních školách označil papež František za kulturní genocidu. Řekl to při návratu z cesty do Severní Ameriky. Při rozhovoru s novináři na palubě letadla, které dnes ráno přistálo v Římě, papež také přiznal, že mu ubývají síly, a zopakoval, že by jednou mohl z čela církve odstoupit, uvedla agentura AFP.

Papež František

Svět

Papež se v Kanadě omluvil za roli církve při trýznění dětí původních obyvatel

Papež František se dnes omluvil za roli, kterou katolická církev sehrála při násilné asimilaci dětí původních obyvatel v kanadských internátních školách. Vyzval také k "vážnému vyšetřování" těchto škol. V Edmontonu v kanadské Albertě se sešel s náčelníky domorodých kmenů a zástupem původních obyvatel, napsala agentura AP.

Papež František

Papež přiletěl do Kanady, chce mluvit o obětech z církevních škol

Svět

Papež František krátce před polednem místního času (20:00 SELČ) přiletěl do Kanady, kde chce během skoro týdenní návštěvy osobně požádat domorodé obyvatelstvo o odpuštění za utrpení a zneužívání dětí na církevních školách. Hlava katolické církve během letu do Edmontonu popsala svou cestu médiím jako "pouť pokání".

Kanada

Německo, Francie, Belgie a Kanada oznámily první případy opičích neštovic

Svět

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie, Nizozemsko a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy.

Kanada

Kanada poslala na Ukrajinu houfnice M777

Svět

Kanada poskytla ukrajinským bezpečnostním silám těžká děla. Splnila tak slib premiéra Justina Trudeaua z počátku tohoto týdne, že pošle Ukrajině další dělostřeleckou výzbroj kvůli ruskému útoku na východě země.

Ukrajina, Kyjev

Svět

Ukrajina dostane od Japonska a Kanady velkou finanční pomoc

Ukrajina souhlasila, že od japonské vlády dostane finanční pomoc ve výši 13 miliard jenů (přes 2,3 miliardy korun) a s Kanadou podepsala dohodu o podpoře ve výši 500 milionů kanadských dolarů (téměř devět miliard korun). Informoval o tom dnes ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Papež František

Papež se setkal se skupinou kanadských původních obyvatel, žádají omluvu

Svět

Papež František se dnes setkal s první skupinou představitelů kanadských původních obyvatel a menšin. Delegace usiluje o omluvu za tisíce obětí katolíky vedených internátních škol, které se snažily v Kanadě o násilnou převýchovu místních menšin, která mnohdy vedla ke smrti dětí. Další schůzky jsou v plánu až do pátku, informovala agentura APA.

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy