Kanada je na cestě k nejhorší sezóně lesních požárů ve své historii. Několik týdnů trvající boj s plameny nekončí a tisíce hasičů nadále bojují se stovkami masivních požárů, z nichž polovinu nedokáží dostat pod kontrolu. Kouř se navíc začíná šířit napříč celým světem a zasáhl jak USA, tak i část Evropy. A ohrožuje miliony lidí.
V Kanadě se potýkají s požáry už několik týdnů a situace se nijak nelepší. Aktuálně hasiči bojují s více než 400 ohnisky, z nichž se zhruba polovina nekontrolovaně šíří a nelze je dostat pod kontrolu. Podle serveru BBC jsou požáry tak silné, že spálí rekordní množství porostu. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je Kanada na cestě k nehorší sezóně lesních požárů v celé své historii.
První stav nouze byl vyhlášen 4. května a od té doby po celé Kanadě vypukly stovky dalších požárů, jejichž příčinou je v některých případech úder blesku, nejvíce za nimi ale stojí lidé. BBC připomíná, že každý lesní požár sice nemůže být automaticky spojen přímo se změnou klimatu, svou roli ale v masivním šíření hraje i lidská aktivita, například způsob hospodaření s půdou a lesními porosty.
Svůj díl viny ale nese i rostoucí horko a sucho a profesor lesnictví na Státní univerzitě v Severní Karolíně Robert Scheller upozorňuje, že klimatické změny se propisují do dopadů, které požáry mají. „Jsme svědky jak většího množství vypálených oblastí, tak i závažnějších požárů,“ podotkl. Požáry už vyhnaly z domovů přes 120 tisíc lidí, číslo ale nemusí být ani zdaleka konečné.
Horké a suché počasí totiž podle předpovědí vydrží po celé léto, takže se riziko dalších požárů pravděpodobně jen tak nesníží. Kanadská vláda na svém webu dokonce uvedla, že další riziko požárů v Quebecu a Ontariu očekává i v červenci a hrozba požárů se navíc rozšíří i do Yukonu.
Masivní požáry navíc začínají dopadat na miliony lidí. Školy na východním pobřeží USA zrušily venkovní aktivity, letecká doprava se zpomalila a Spojené státy vyzvaly miliony Američanů, aby neopouštěly své domovy, protože kouř z kanadských požárů zahalil část USA hustým žlutým oparem.
Podle agentury Reuters vydala Americká národní meteorologická služba varování prakticky pro celé pobřeží Atlantiku. Podle zdravotníků může pobyt venku způsobit lidem dýchací potíže z důvodů vysoké koncentrace jemných částic v atmosféře.
"Je důležité, aby Američané, kterých se nebezpečné znečištění ovzduší týká, zejména ti, kteří mají zdravotní problémy, naslouchali místním úřadům, aby chránili sebe a své rodiny," uvedl na twitteru prezident Joe Biden.
Podle soukromé meteorologické služby AccuWeather je situace v ovzduší nejhorší za posledních 20 let a guvernérka New Yorku Kathy Hochul uvedla, že index znečištění ovzduší je v některých částech jejího státu je osmkrát vyšší, než je běžné.
Obloha nad severoamerickými městy se postupně zahalily do žluté barvy a vzduch je cítit po spáleném dřevě. Lidé si na ulicích nasazují roušky a kouř z divokého ohně je spojován i s vyšší mírou srdečních infarktů a mozkových mrtvic, zhoršením astmatu nebo s podrážděním očí.
Kouř z rozsáhlých lesních požárů dorazil přes Grónsko a Island až do Evropy. Server ABC ale s odkazem na vyjádření expertů uvedl, že koncentrace znečišťujících látek jsou nízké a neměly by obyvatele vystavit zdravotnímu riziku.
Související
6. ledna 2025 17:43
4. srpna 2024 17:58
19. srpna 2023 21:22
9. července 2023 9:49
10. června 2023 18:02
18. května 2023 11:56