Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kanadská Britská Kolumbie vyhlásila nouzový stav kvůli požáru

Lesní požár
Lesní požár
Foto: RIA Novosti

Kanada se nadále potýká s rozsáhlými lesními požáry. Britská Kolumbie vyhlásila nouzový stav, plameny mezitím pohltily řadu domů ve městě West Kelowna, které se nachází asi 300 kilometrů severovýchodně od Vancouveru. Evakuovat se muselo kolem 15 tisíc lidí.

Na aktuální situaci upozornil server CBC. Premiér Britské Kolumbie David Eby konstatoval, že provincie čelí nejhorší sezóně lesních požárů v historii. "Tato bezprecedentní situace vyvrcholila dnes večer. Jen za posledních 24 hodin se situace poměrně rychle zhoršila," uvedl v pátek.

"Situace je teď nepředvídatelná a určitě nás čekají těžké dny," pokračoval Eby, který vyzval obyvatele, aby uposlechly výzvy k evakuaci. Zatím se týkají asi 15 tisíc osob, výhledově ale hrozí dalším 20 tisícům lidí. Úřady informovaly o značném počtu zničených domů, přesné číslo ale nemají.

Lokální stav nouze kvůli jinému požáru už v pondělí vyhlásili zástupci Yellowknife, což je hlavní město Severozápadních teritorií. Obyvatelé dostali na evakuaci čas do pátečního poledne místního času.

Napříč Kanadou je podle CIFFC aktivních 1046 požárů, z toho 236 hoří v Severozápadních teritoriích a 378 v Britské Kolumbii. Lesní požáry letos zaznamenalo všech 13 provincií a teritorií. Spáleno bylo přes 130 tisíc čtverečních kilometrů země, evakuováno bylo více než 168 tisíc obyvatel. Jde o nejhorší požární sezónu v historii severoamerického státu.

Témata:  Kanada požáry

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy