Na aktuální situaci upozornil server CBC. Premiér Britské Kolumbie David Eby konstatoval, že provincie čelí nejhorší sezóně lesních požárů v historii. "Tato bezprecedentní situace vyvrcholila dnes večer. Jen za posledních 24 hodin se situace poměrně rychle zhoršila," uvedl v pátek.

"Situace je teď nepředvídatelná a určitě nás čekají těžké dny," pokračoval Eby, který vyzval obyvatele, aby uposlechly výzvy k evakuaci. Zatím se týkají asi 15 tisíc osob, výhledově ale hrozí dalším 20 tisícům lidí. Úřady informovaly o značném počtu zničených domů, přesné číslo ale nemají.

Lokální stav nouze kvůli jinému požáru už v pondělí vyhlásili zástupci Yellowknife, což je hlavní město Severozápadních teritorií. Obyvatelé dostali na evakuaci čas do pátečního poledne místního času.

Napříč Kanadou je podle CIFFC aktivních 1046 požárů, z toho 236 hoří v Severozápadních teritoriích a 378 v Britské Kolumbii. Lesní požáry letos zaznamenalo všech 13 provincií a teritorií. Spáleno bylo přes 130 tisíc čtverečních kilometrů země, evakuováno bylo více než 168 tisíc obyvatel. Jde o nejhorší požární sezónu v historii severoamerického státu.