Kancelář kanadského premiéra oznámila pomoc v průběhu jeho návštěvy Kyjeva. Podle agentury Ukrinform budou součástí balíčku rakety AIM-7 pro systémy protivzdušné obrany či munice. Ottawa také prodlužuje do roku 2026 tréninkovou misi, kterou již za osm let prošlo více než 35 tisíc ukrajinských vojáků. Podílet se má také na výcviku pilotů pro stíhačky F-16.

"Kanada podporuje, aby se Ukrajina stala členem NATO, jakmile to okolnosti umožní. Ukrajina a Kanada v této otázce vyhlíží směrem k summitu NATO ve Vilniusu v červenci 2023," uvádí se podle serveru Ukrainska Pravda v deklaraci, kterou přijali zástupci obou zemí.

Zelenskyj poděkoval za návštěvu zahraničního státníka na twitteru. "Přes veškerou snahu Ruska podrobit si náš lid pokračujeme v boji nezávislost a svobodu. A při našem vítězství budeme stát při sobě, stejně jako stojíme nyní při snaze bránit život a lidi," napsal.

Trudeau dorazil na Ukrajinu společně s vicepremiérkou a ministryní financí Chrystií Freelandovou a čeká ho jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, informoval server CBC.

Návštěvu zahájil kanadský premiér u Zdi vzpomínek, kde jsou vystaveny fotky padlých ve válce s Ruskem. Krátce před jeho příchodem na místo prošlo kolem smuteční procesí. Byla to připomínka faktu, že Ukrajina je ve válce, píše CBC.

Konflikt mezitím vstupuje do nové fáze, podle dostupných informací už totiž probíhá dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva. Britské ministerstvo obrany dnes na twitteru uvedlo, že během posledních 48 hodin eviduje významné ukrajinské operace v několika sektorech na východě a jihu Ukrajiny. V některých oblastech došlo k prolomení první linie ruské obrany.

Kanada pomáhá Ukrajině od začátku ruské invaze na konci února loňského roku. Například letos v dubnu oznámil Trudeau vojenskou pomoc ve výši 59 milionů kanadských dolarů, šlo o pušky, kulomety či munici. Ottawa zároveň uvalila další sankce na konkrétní ruské občany.