reklama

Šéf zvláštního útvaru ukrajinské policie pro boj proti kybernetickým útokům plukovník Sergej Demyďuk dnes agentuře AP řekl, že společnost se sídlem v Kyjevě nereagovala na opakovaná varování o problémech se zabezpečením svého vybavení.

"Věděli o tom," uvedl Demyďuk. "Několikrát o tom byli informováni různými antivirovými firmami. (...) Za tuto nedbalost budou osoby v tomto případu čelit trestné odpovědnosti," dodal. Útok z 27. července zasáhl počítače v nejméně 65 zemích světa, přičemž odborníci na počítačovou bezpečnost virus poprvé zaznamenali u uživatelů softwaru MEDoc.

Společnost MEDoc - distributor stejnojmenného daňového softwaru - dříve jakýkoli podíl na rozšíření útoku popírala, nejnovější vývoj zatím nekomentovala. Podle vyšetřovatelů hackeři na její server pro aktualizace umístili škodlivý malware, který se pak s novou verzí softwaru dostal do počítačů po celém světě. Jednalo se o tzv. ransomware, který uzamkne napadené zařízení a za opětovný přístup k souborům požaduje výkupné.

Nejvíce byli zasaženy ukrajinské banky a podniky, které se z útoku v některých případech vzpamatovávají doteď, ovšem potížím se nevyhnuly ani zahraniční společnosti. Mezi postiženými byla dánská lodní společnost Maersk, francouzská banka BNP Paribas či americký potravinářský koncern Mondelez, který musel kvůli výpadku počítačů zastavit provoz ve své australské továrně na cukrovinky Cadbury.