Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané tají výsledky hodnocení zabezpečení jaderných zbraní

Washington
Washington
Foto: Pixabay

Washington - Spojené státy začaly tajit doposud veřejně dostupné výsledky hodnocení bezpečnosti manipulace s jadernými zbraněmi a jejich zabezpečení.

Podle agentury AP tak chce americké ministerstvo obrany chránit výčty poruch a selhání před potenciálními protivníky, kteří by jinak věděli příliš o slabinách amerického jaderného arzenálu.

Podle kritiků je ale nový přístup pochybný, protože nerozlišuje mezi ochranou tajných informací a zakrývání případů nedbalého chování při manipulaci s jadernými zbraněmi. To by podle nich mělo zůstat pod veřejným dozorem.

Nové pravidlo vstoupilo v platnost v březnu, tedy za vlády nového prezidenta Donalda Trumpa, a dotklo se nejprve námořnictva, které disponuje jadernými hlavicemi na balistických raketách umístěných v ponorkách, a pak letectva. To má pod kontrolou rakety umístěné na pozemních stanovištích a jaderné bomby ve strategických bombardérech.

Zprávy z předchozích let poukazují na vážné a hluboce zakořeněné nedostatky v manipulaci - selhávání v zajišťování bezpečnosti, neodborné velení, nedostatečný výcvik, morální selhání a další problémy.

Témata:  USA jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

1. května 2026 21:55

Dagmar Havlová na festivalu, ale v jiné roli. Ve Varech nebude jako herečka

Dagmar Havlová patří k renesančním osobnostem, které nemusí být s karlovarským filmovým festivalem spojené jen prostřednictvím filmu. Letos se o tom návštěvníci přesvědčí. Oficiálním neziskovým partnerem 60. KVIFF totiž bude Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy