jaderné zbraně

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila manévry s jadernými zbraněmi

Svět

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

Vladimir Putin

Svět

Putin může použít jaderné zbraně, varuje vdova po Navalném

Vdova Julija Navalná varovala před „nevypočitatelným“ ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Navalné se nedá vyloučit, že Putin v nějaké chvíli použije jaderné zbraně. Rusko je už přes dva roky ve válce s Ukrajinou, kterou napadlo na konci února 2022. 

Andrzej Duda

Duda varoval Moskvu: Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně

Svět

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Ruská armáda, ilustrační foto

Američané se reálně zabývali hrozbou ruského jaderného útoku na Ukrajině

Svět

Američané se na konci roku 2022 reálně připravovali na případný ruský jaderný útok na Ukrajinu, uvedla americká zpravodajská televize CNN s odvoláním na dva vysoké představitele administrativy prezidenta Joea Bidena. Obavy se podle nich nezakládaly jen na hypotézách, vycházely z analýz či poznatků zpravodajských služeb.

Taktická jaderná puma B61

Svět

Spojené státy chtějí znovu umístit jaderné zbraně ve Spojeném království

Spojené státy plánují znovu umístit jaderné zbraně ve Spojeném království kvůli rostoucí hrozbě ze strany Ruska, informují dokumenty amerického ministerstva obrany. Zbraně mají být umístěny na základně Královského letectva (RAF) Lakenheath v hrabství Suffolk, jak podle serveru The Telegraph potvrzují relevantní smlouvy.

Antony Blinken

Rusko jaderné zbraně nepoužije, tvrdí Blinken

Svět

Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že neexistují žádné indikace naznačující, že by Rusko plánovalo použít jaderné zbraně. Blinken dále konstatoval, že Spojené státy nevidí důvod pro změnu svého postoje k této otázce, uvedl server The Hill.

Vladimir Putin

Podle Putina už je část dodávky jaderných zbraní v Bělorusku

Svět

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek na ekonomickém fóru v Petrohradu potvrdil, že část dodávky taktických jaderných zbraní už je v sousedním Bělorusku. Bližší podrobnosti k tématu neposkytl. Obě země se na této operaci dohodly už na konci května.

Alexandr Lukašenko

Svět

Lukašenko už vyhrožuje použitím ruských jaderných zbraní

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v úterý řekl, že nebude váhat s případným použitím ruských jaderných zbraní, které budou rozmístěny v jeho zemi, pokud by Bělorusko bylo napadeno. Zbraně se na svých místech mají objevit už v červenci.

Antony Blinken

USA podle Blinkena neumožní Íránu vyvinout jadernou zbraň

Domov

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.