Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO vysílá Rusku vzkaz, že je připraveno použít jaderné zbraně

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Severoatlantická aliance (NATO) v pondělí zahájila každoroční cvičení Steadfast Noon, které se soustředí na manipulaci a zacházení s jadernými zbraněmi.

Dvoutýdenního cvičení se zúčastní přibližně 2000 vojáků z osmi různých leteckých základen a proběhne bez použití skutečných jaderných zbraní. 

Cvičení zahrnuje 60 letadel, která absolvují simulované lety nad západní Evropou. Mezi stroji budou mimo jiné stíhačky schopné přepravy amerických jaderných bomb rozmístěných v Evropě, bombardéry s dlouhým doletem, průzkumná letadla i tankovací letadla schopná doplňovat palivo ve vzduchu. Do cvičení se zapojí letadla z 13 členských států NATO.

Letošní ročník se odehrává na leteckých základnách v Belgii a Nizozemsku, přičemž letadla budou operovat i ve vzdušném prostoru nad Velkou Británií, Dánskem a Severním mořem. NATO v prohlášení zdůraznilo, že cvičení Steadfast Noon je běžnou a rutinní operací a nepředstavuje přímou reakci na ruskou invazi na Ukrajině.

Přesto má podle aliance vyslat Moskvě jasný signál připravenosti bránit se, pokud to bude nutné, i prostřednictvím jaderných zbraní.

Generální tajemník NATO Mark Rutte zdůraznil význam jaderného odstrašování jako klíčového pilíře bezpečnosti členských zemí aliance. "Steadfast Noon je důležitým testem schopností NATO odstrašit jakéhokoli nepřítele a vysílá jasný signál, že NATO bude chránit a bránit své spojence," řekl Rutte.
 
 

Témata:  NATO jaderné zbraně armáda

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.