armáda

Senát ČR

Účast v cizích ozbrojených skupinách bude trestným činem s až pěti lety vězení

Domov

Účast v nestátních ozbrojených skupinách v cizině bude samostatným trestným činem, za který bude hrozit až pětileté vězení. Předpokládá to vládní novela trestního zákoníku, kterou dnes beze změn schválil Senát. Předloha je reakcí na některé evropské směrnice, s nynější ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu bezprostředně nesouvisí. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Evropská Unie

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Svět

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

letectví

Svět

Drakeův průliv se stal osudným pro vojenské letadlo, zahynulo 38 osob

Na jihu Chile se zřítilo vojenské letadlo s 38 lidmi na palubě. Stroj se ztratil z radarů v opuštěné oblasti mezi Jižní Amerikou a Antarktidou. Pátrací tým hledá trosky letadla a přeživší, uvedla s odkazem na chilskou armádu agentura Reuters. Letadlo mířilo z města Punta Arenas na chilskou základnu v Antarktidě.

Ilustrační fotografie

Irák: Při protestech zabily bezpečnostní složky 20 lidi

Svět

Irácké bezpečnostní složky dnes při protestech zabily 20 lidí, 16 demonstrantů v jihoiráckém městě Násiríja a další čtyři protestující v Bagdádu. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na lékařské a policejní zdroje. V Násiríji se policisté snažili protestující vytlačit ze dvou mostů, desítky osob utrpěly zranění. Přes 20 protestujících bylo zraněno i v irácké metropoli. Největší demonstrace za poslední roky země zažívá od začátku října.

Ilustrační fotografie

Protesty v Chile. Prezident tvrdí, že policie na vandalizmus sama nestačí.

Svět

Protivládní protesty v Chile, které vypukly v polovině října a vyžádaly si nejméně 26 obětí, opět zesílily a provází je na řadě míst i násilí radikálních skupin. Chilský prezident Sebastián Piňera ve středu prohlásil, že policie na vandalismus v ulicích sama nestačí, a vyzval proto parlament, aby rychle přijal návrh zákona umožňující vyslat na ochranu klíčové infrastruktury armádu.

Pietního aktu se zúčastnili příslušníci 41. a 43. praporu 4. brigády rychlého nasazení

Česká armáda obměnila své vojáky v zahraniční operaci v Mali

Svět

Česká armáda v těchto dnech obměnila své vojáky ve vojenské misi v Mali. Velitelství výcvikové mise Evropské unie v Bamaku i výcvikového centra na základně Koulikoro nově hlídají vojáci ze 7. mechanizované brigády. Armáda to uvedla na svých webových stránkách.

PA-II

Technika

Československá Želva předběhla dobu. Cena tomu odpovídala!

Mladá československá republika potřebovala moderní zbraně. K jejímu štěstí měla rozvinutý průmysl a ten brzy začal chrlit velmi pokročilé zbraně. Jednou z takových zbraní byl i obrněný vůz PA-II, přezdívaný podle tvaru korby Želva. Vůz z roku 1923 doslova předběhl dobu.

MBT-70

Tank MBT-70: Ocelový zázrak USA a Německa dojel na cenu i spory

Technika

Vojenský vývoj se snaží dosáhnout úspor a co nejlepších výsledků, pomocí spolupráce zemí a firem. O to se v 60. letech pokusily Spojené státy a Spolková republika Německo, když spojily síly ve vývoji tanků. Nový stroj měl přinést nejen úspory na vývoji a výrobě, ale měl se také především více než vyrovnat sovětským tankům.

Armáda Francie

Francouzská armáda staví přísně tajný sci-fi tým

Svět

Francouzská armáda dává dohromady tým spisovatelů žánru science-fiction, aby předvídal příští hrozby. Uvedla to dnes stanice BBC na svém webu. Vizionáři s fantazií by podle zprávy ministerstva obrany měli vymýšlet scénáře, které by vojenské stratégy a plánovače ani nenapadli. Přísně tajná práce týmu má sehrát důležitou roli v boji proti "škodlivým prvkům".

útočná puška L85A1

Horší zbraň už si vojáci nemohli přát! Britská útočná puška byla naprostá katastrofa

Technika

V 80. letech 20. století hledala britská armáda náhradu za stárnoucí útočné pušky L1A1 (licenční verze belgické FN FAL). Tou se stala tehdy supermoderní řada zbraní SA 80 (Small Arms for the 80s – Ruční zbraně pro 80. léta). Základní verze byla v armádě označená L85. I přes moderní konstrukci a skvělý design se zbraň stala noční můrou britských vojáků. Co se pokazilo?

dělo Car-puška

Technika

Největší a nejmocnější dělo Kremlu má velké tajemství. Vystřelilo vůbec někdy?

Francouzský spisovatel a filozof Voltaire žertoval, že Kreml má pouze dvě zajímavosti: zvon Car-kolokol, který nikdy nezazvonil a dělo Car-puška, které nikdy nevystřelilo. Zatímco u zvonu, který praskl ještě před tím, než byl instalován do zvonice, se se slovutným filozofem polemizovat nedá, Car-puška podle posledních výzkumů přeci jenom minimálně jednou vystřelil.

Tank 1K17 Szhatie (Autor: Vitaly V. Kuzmin)

Omega měla změnit svět, Sovětskému svazu se ale moc nepovedla

Technika

Armáda Spojených států strávila více než půl století vývojem laserových zbraní na obranu proti dronům, malým vozidlům a raketám. Sovětský svaz na tom samém vývoji strávil dekády a dokázal laserem vybavit pistole, tři laserové tanky a také vesmírnou loď.

Zvířata

Americká armáda zaměstná ryby. Udělá z nich zbraně

Technika

Vývoj podmořských dronů a stále sofistikovanějších ponorek představuje pro všechny armády značnou výzvu. Jak je objevit? Americká armáda to zkouší zvláštním způsobem – prostřednictvím ryb, reportuje americký populárně vědecký časopis Scientific American.

tank 40.M Turán

Technika

Dárek od Hitlera! Maďarský tank Turán byl československé konstrukce

Po okupaci v březnu 1939 padlo do rukou nacistického Německa, vedle tisíců zbraní připravených k použití, i mnoho zbrojních projektů. Jedním z nich byl i prototyp a plány československého středního tanku Š-II-c, který pro naši armádu vyvíjela plzeňská Škodovka. Projekt měl mít po převzetí podniku Němci ještě zajímavý osud.

Tančík vz. 33

Tančík vz. 33 - Nejhorší vozítko československé armády, které bylo úplně k ničemu

Technika

Možná se to zdá nepravděpodobné, ale i mezi vojáky občas propukne módní vlna. A často se ukáže, že produkty této módy jsou téměř k ničemu. Na konci 20 a začátku 30. let byly takto mezi vojáky populární tančíky. Malé, lehce obrněné a ozbrojené stroje měly být vládci bojiště. Módní vlně podlehlo i československé ministerstvo národní obrany (MNO).

Boeing Echo Voyager

Revoluce v námořnictví. Americká armáda nasadí unikátní ponorky Orca

Svět

Americké námořnictvo podepsalo kontrakt na čtyři nové robotické ponorky Orca. Podmořské autonomní drony (XLUUVs) má dodat společnost Boeing. Vedle průzkumných misí by měly být tyto stroje schopné i celé řady dalších úkolů, včetně bojových operací. Jejich pořizovací cena je přitom bezprecedentně nízká.

Americké námořnictvo, ilustrační foto

Stoupá napětí v Jihočínském moři? Američané provedli další manévr u sporných ostrovů

Svět

Spojené státy opět vyslaly vojenské lodě do blízkosti Spratleyho ostrovů. Souostroví si nárokuje hned několik okolních zemí, Čína však v oblasti v minulých letech vystavěla umělé základny. Washington se snaží tuto expanzivní politiku Pekingu usměrnit a do Jihočínského moře vysílá svá plavidla, která mají zajistit svobodu plavby v souladu s mezinárodním právem.

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy