Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Irák: Při protestech zabily bezpečnostní složky 20 lidi

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: www.army.mil

Irácké bezpečnostní složky dnes při protestech zabily 20 lidí, 16 demonstrantů v jihoiráckém městě Násiríja a další čtyři protestující v Bagdádu. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na lékařské a policejní zdroje. V Násiríji se policisté snažili protestující vytlačit ze dvou mostů, desítky osob utrpěly zranění. Přes 20 protestujících bylo zraněno i v irácké metropoli. Největší demonstrace za poslední roky země zažívá od začátku října.

Irák dnes oznámil, že v reakci na protesty vznikají v jednotlivých provinciích takzvané krizové buňky, tvořené zástupci armády i úřadů, které budou mít za úkol demonstrace potlačit.

V Násiríji bezpečnostní složky zahájily palbu na protestující, kteří se shromáždili ještě před úsvitem na jednom z mostů, popsali agentuře Reuters místní zdravotníci.

V Nadžafu rovněž na jihu Iráku, který je náboženským centrem šíitů, demonstranti ve středu večer zapálili budovu íránského konzulátu. Personálu se podařilo uprchnout zadním východem a nikdo nebyl zraněn. Na Írán se zaměřovali demonstranti už v minulých dnech, protože v Teheránu vidí tvůrce zkorumpovaného politického systému ve své zemi. Většinou se při minulých akcích pálily íránské vlajky.

Teherán dnes v reakci na incident vyzval irácké úřady, aby zasáhly proti útočníkům, kteří budovu zapálili. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví žádal "rozhodné a efektivní kroky proti agresorům". Místní úřady vyhlásily v Nadžafu zákaz vycházení. Obchody i vládní budovy zůstávaly dnes uzavřené, informovala státní média. "Zapálení konzulátu včera v noci bylo statečným činem a jasným vzkazem iráckého lidu, že tu Íránce nechce," uvedl jeden z protestujících.

Od začátku října bylo při masových protestech, které zasáhly hlavně jih Iráku a Bagdád, zabito více než 330 lidí. Jde o největší demonstrace od pádu režimu diktátora Saddáma Husajna v roce 2003. Účastníci protestů požadují výměnu vládnoucích politiků, kteří jsou podle nich zkorumpovaní a slouží cizím mocnostem, zatímco mnoho Iráčanů žije v bídě, nemá práci, přístup ke vzdělání nebo zdravotnickým službám.

Témata:  Irák Saddám Husajn armáda protest demonstrace

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.