Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Irák: Při protestech zabily bezpečnostní složky 20 lidi

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: www.army.mil

Irácké bezpečnostní složky dnes při protestech zabily 20 lidí, 16 demonstrantů v jihoiráckém městě Násiríja a další čtyři protestující v Bagdádu. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na lékařské a policejní zdroje. V Násiríji se policisté snažili protestující vytlačit ze dvou mostů, desítky osob utrpěly zranění. Přes 20 protestujících bylo zraněno i v irácké metropoli. Největší demonstrace za poslední roky země zažívá od začátku října.

Irák dnes oznámil, že v reakci na protesty vznikají v jednotlivých provinciích takzvané krizové buňky, tvořené zástupci armády i úřadů, které budou mít za úkol demonstrace potlačit.

V Násiríji bezpečnostní složky zahájily palbu na protestující, kteří se shromáždili ještě před úsvitem na jednom z mostů, popsali agentuře Reuters místní zdravotníci.

V Nadžafu rovněž na jihu Iráku, který je náboženským centrem šíitů, demonstranti ve středu večer zapálili budovu íránského konzulátu. Personálu se podařilo uprchnout zadním východem a nikdo nebyl zraněn. Na Írán se zaměřovali demonstranti už v minulých dnech, protože v Teheránu vidí tvůrce zkorumpovaného politického systému ve své zemi. Většinou se při minulých akcích pálily íránské vlajky.

Teherán dnes v reakci na incident vyzval irácké úřady, aby zasáhly proti útočníkům, kteří budovu zapálili. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví žádal "rozhodné a efektivní kroky proti agresorům". Místní úřady vyhlásily v Nadžafu zákaz vycházení. Obchody i vládní budovy zůstávaly dnes uzavřené, informovala státní média. "Zapálení konzulátu včera v noci bylo statečným činem a jasným vzkazem iráckého lidu, že tu Íránce nechce," uvedl jeden z protestujících.

Od začátku října bylo při masových protestech, které zasáhly hlavně jih Iráku a Bagdád, zabito více než 330 lidí. Jde o největší demonstrace od pádu režimu diktátora Saddáma Husajna v roce 2003. Účastníci protestů požadují výměnu vládnoucích politiků, kteří jsou podle nich zkorumpovaní a slouží cizím mocnostem, zatímco mnoho Iráčanů žije v bídě, nemá práci, přístup ke vzdělání nebo zdravotnickým službám.

Témata:  Irák Saddám Husajn armáda protest demonstrace

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.