Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Drakeův průliv se stal osudným pro vojenské letadlo, zahynulo 38 osob

letectví
letectví
Foto: army.mil

Na jihu Chile se zřítilo vojenské letadlo s 38 lidmi na palubě. Stroj se ztratil z radarů v opuštěné oblasti mezi Jižní Amerikou a Antarktidou. Pátrací tým hledá trosky letadla a přeživší, uvedla s odkazem na chilskou armádu agentura Reuters. Letadlo mířilo z města Punta Arenas na chilskou základnu v Antarktidě.

"Na palubě (vojenského dopravního letounu) C-130 Hercules cestovalo 38 lidí, z toho 17 byla posádka a 21 cestující," uvedlo v prohlášení chilské letectvo. Letoun měl dopravit materiál a techniky na základnu v Antarktidě, uvedl deník La Tercera.

Letadlo startovalo z Punta Arenas v 16:55 místního času, rádiový kontakt s ním se ztratil v 18:13 místního času (22:13 SEČ). Letoun nevyslal žádný nouzový signál.

Pilot, který byl podle armády velmi zkušený, se zřejmě pokusil přistát na vodě v Drakeově průlivu, který odděluje Jižní Ameriku a Antarktidu a který je znám zrádnými povětrnostními podmínkami. V době, kdy se letoun ztratil, ale bylo podle serveru BBC příznivé počasí.

Chilský prezident Sebastián Piňera dnes prohlásil, že je "ztrátou zděšen" a na twitteru vyjádřil rodinám posádky a pasažérů letadla podporu. Zrušil také plánovanou cestu do Argentiny na inauguraci prezidenta Alberta Fernándeze.

Témata:  C-130 Hercules Chile armáda

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.