Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská propaganda padělala obálku týdeníku "The Economist" o začátku třetí světové války

Padělaná obálka časopisu The Economist ruskou propagandou.
Padělaná obálka časopisu The Economist ruskou propagandou.
Foto: reprofoto Ukrinform

Ruští propagandisté vytvořili falešnou obálku známého britského časopisu s cílem šířit jaderné hrozby, které měly zasáhnout západní veřejnost.

Padělaná obálka, kterou šíří ruská státní média a ruští internetoví roboti na síti X, zobrazuje Vladimira Putina a Donalda Trumpa na pozadí raket a výbuchů s titulkem "Apokalypsa". Upozornila na fakt agentura Ukrinform.

Propagandisté tvrdí, že západní podpora ukrajinských úderů na ruské území signalizuje začátek třetí světové války. Obálka byla šířena i na některých mediálních platformách v Ázerbájdžánu a arabském světě.

Jak upozorňuje Ukrinform, obálka je naprostý podvrh, což je patrné už jen tím, že se neobjevuje na oficiálních stránkách The Economist ani na jejich sociálních médiích, kde jsou pravidelně zveřejňovány autentické obálky. Absence data vydání je dalším jasným znakem, že se nejedná o originální vydání, protože toto je standardní prvek všech skutečných obálek časopisu. Tento podvodný pokus o šíření dezinformací ukazuje, jak snadno mohou manipulativní síly využít známé mediální značky k podpoře svých propagandistických cílů.

Skutečná obálka časopisu The Economist, zveřejněná 16. listopadu, zobrazuje zeměkouli zasaženou golfovou holí a má titulek "Co zasáhne světovou ekonomiku?".

Příští vydání, plánované na 23. listopadu, se zaměří na Elona Muska s titulkem "Disrupter-in-chief".

Mezitím některá ruská média, která šířila falešnou obálku, citovala telegramový kanál s názvem "The Economist". Tento kanál, známý šířením dezinformací a prokremelského obsahu, nemá nic společného s britským časopisem.

Ruská propaganda šířením falešných informací a padělaných obálek časopisů usiluje o zastrašení západních spojenců Ukrajiny a odrazení od podpory Ukrajiny. Cílem je také umožnit útoky na cíle hluboko na ruském území a posílit obraz kremelského diktátora Vladimira Putina uprostřed jeho rostoucí politické izolace. Ukrajinská zpravodajská agentura Ukrinform již dříve odhalila podobné manipulace, které se pokusily diskreditovat úspěchy ukrajinského protiletadlového dělostřelce, jenž sestřelil ruskou raketu pomocí MANPADS Igla.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko jaderné zbraně The Economist

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.