Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Společnost Shell dostala v Pákistánu pokutu za havárii cisterny, zemřelo při ní víc než 200 lidí

Pákistán
Pákistán
Foto: Pixabay

Islámábád - Pobočka energetické firmy Shell dostala pokutu za neštěstí v Pákistánu, při němž přišlo v červnu o život přes 200 lidí. Za nehodou bylo neprofesionální řízení a nedodržení bezpečnostních předpisů, společnost má zaplatit 257 milionu rupií (55 milionů korun).

Regulátor dospěl k závěru, že pákistánská pobočka firmy Shell nese odpovědnost za výbuch cisterny, který 25. června v provincii Paňdžáb způsobil smrt 209 lidí a zranění šesti desítek osob.

Vůz s pohonnými hmotami se převrátil na dálnici u města Bahávalpur. Mezi oběťmi byli hlavně místní lidé, kteří se seběhli k místu ve snaze odebrat vytékající benzín. Cisterna však explodovala.

Pákistánská sekce firmy Shell se k pokutě vyjádřila e-mailem, v němž konstatuje, že "respektuje regulátora, bude spolupracovat s vyšetřovateli a provede také vlastní vyšetřování". Firma si cisternový vůz najala od jiné společnosti k přepravě pohonných hmot. V minulých dnech v prohlášení uvedla, že zajištění bezpečnosti při přepravě nákladů je její prioritou. "Naše vozy procházejí pravidelnou údržbou a kontrolou," stojí v prohlášení. Shell se může proti rozhodnutí regulátora odvolat.

Regulátor ve své zprávě kritizuje také paňdžábské úřady a správu dálnic za to, že místo nehody včas nezajistily a nezabránily přístupu lidí.

Témata:  Shell Pákistán výbuch

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.