Ruská plynárenská společnost Gazprom dodává plyn do Evropy přes Ukrajinu i nadále v souladu s požadavky svých zákazníků. S odkazem na sdělení firmy o tom dnes informovala agentura Reuters. Přes Ukrajinu proudí plyn i do České republiky.
Další ruský plynovod Jamal, který vede přes Bělorusko a Polsko, se v neděli ráno opět přepnul do obráceného režimu. To znamená, že pokračuje v dodávkách plynu z Německa na východ do Polska, ukazují údaje německého provozovatele sítě Gascade.
Polský provozovatel plynovodní soustavy Gaz System dnes také oznámil, že plynovod spojující Polsko a Litvu zahájí provoz dříve. Otevřen má být 1. května, původní termín byl polovina letošního roku. První aukce objemu pro přepravu plynu plynovodem se bude konat v dubnu pro kapacitu v obou směrech dostupnou do května do září.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí, včetně České republiky.
Česko dováží většinu plynu z Ruska. Vedle trasy přes Ukrajinu a Slovensko má napojení na plynovod Nord Stream, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa.
Shell hodlá ukončit spolupráci s Gazpromem a opustit Nord Stream
Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell se rozhodla odejít ze všech svých společných podniků s ruským plynárenským gigantem Gazprom. Chce rovněž ukončit svou účast v projektu Nord Stream 2, který pomáhala financovat. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě. Reaguje tak na ruský útok na Ukrajinu.
"Jsme šokováni ztrátami na životech na Ukrajině, které odsuzujeme a které jsou důsledkem nesmyslné vojenské agrese, jež ohrožuje bezpečnost Evropy," uvedl šéf podniku Ben van Beurden.
Shell se stáhne mimo jiné ze společného závodu Sachalin 2 na zpracování zkapalněného zemního plynu (LNG), ve kterém vlastní 27,5 procenta. Závod produkuje zhruba 11,5 milionu tun LNG ročně a svou produkci vyváží mimo jiné do Číny a Japonska.
Společnost Shell je rovněž součástí skupiny evropských podniků podílejících se na financování kontroverzního plynovodu Nord Stream 2, jehož hlavním investorem je Gazprom.
Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Plynovod je už hotov, k zahájení provozu ale ještě potřebuje získat povolení v Německu. To minulý týden uvedlo, že udělení souhlasu k provozu plynovodu není kvůli nynějšímu postupu Ruska vůči Ukrajině možné.
Rozhodnutí Shellu ukončit spolupráci s Gazpromem přichází poté, co britský energetický gigant BP v neděli oznámil, že se zbaví svého pětinového podílu v největší ruské ropné společnosti Rosněfť. Plány na odchod z Ruska dnes oznámila také norská energetická firma Equinor.
Fotbalové Schalke ukončilo spolupráci s Gazpromem
Německý fotbalový klub Schalke 04 ukončil kvůli útoku Ruska na Ukrajinu předčasně spolupráci s hlavním sponzorem, ruskou státní společností Gazprom. Bez ohledu na velkou finanční ztrátu o tom dnes rozhodlo představenstvo druholigového celku společně s dozorčí radou.
Smlouva s největším světovým exportérem zemního plynu byla platná do roku 2025. Ve druhé lize měl klub ročně podle informací agentury SID inkasovat devět milionů eur, v případě postupu do nejvyšší soutěže by částka stoupla na 15 milionů eur.
Vedení Schalke je přesvědčeno, že i bez financí od Gazpromu zvládne chod klubu do budoucna zajistit, přestože je klub aktuálně zatížen závazky ve výši zhruba 200 milionů eur. "Plnohodnotný finanční chod klubu zůstává tímto rozhodnutím nedotčen. Vedení věří, že bude moci v brzké době představit nového partnera," uvedli zástupci Schalke v prohlášení.
Už minulý týden se vedení klubu rozhodlo v reakci na ruskou invazi odstranit z dresů logo Gazpromu. Vedle toho rezignoval na funkci v dozorčí radě také zástupce firmy Matthias Warnig.
Dočasný šéf německého fotbalového svazu Hans-Joachim Watzke se v minulých dnech nechal slyšet, že peníze od Gazpronu jsou špinavé a není možné je dál využívat k financování fotbalu. Zároveň oznámil, že ostatní německé kluby budou k Schalke solidární, pokud se klub odstřihnutím od Gazpromu dostane do finanční nouze.
Témata: Gazprom, zemní plyn, Shell
Související
2. května 2024 18:32
26. dubna 2024 14:41
16. října 2022 14:10
12. října 2022 16:31
5. října 2022 9:45
4. října 2022 16:54