Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gigant Gazprom vykázal za rok 2023 čistou ztrátu 629 miliard rublů

Gazprom
Gazprom
Foto: Reuters via YouTube

Ruský plynárenský gigant Gazprom skončil za loňský rok ve ztrátě ve výši 629 miliard rublů (tj. cca 160,1 miliardy korun). Přitom ještě v roce 2022 vykázal čistý zisk 1,2 bilionu rublů (cca 305,4 miliardy korun). Uvedl to server Kommersant.

Hlavním faktorem, který stojí za finanční ztrátou je propad prodeje plynu do Evropy, který meziročně klesl o více než polovinu, jak uvedla agentura Reuters.

Naposledy Gazprom vykázal čistou ztrátu (79,279 miliard rublů) na základě výsledků z roku 1999. Ve všech ostatních letech byla společnost zisková.

Analytiky tento hospodářský výsledek zveřejněný firmou doslova překvapil. V anketě nezávislé ruské agentury Interfax očekávali, že Gazprom vygeneruje čistý zisk 447 miliard rublů. Akcie ruského gigantu na burze v Moskvě ihned reagovaly poklesem o 3,3, jak dodala agentura Reuters.

Zpráva společnosti také uvádí, že investice by mohly v roce 2024 ještě klesnout o 16 %. Zároveň se tržby z prodeje plynu přímo snížily na 3,125 miliardy rublů, což by bylo dvakrát nižší než loni. Kapitálové investice v roce 2023 dosáhly 3,119 miliard rublů, což je o 277 miliard rublů více než v předchozím roce.

Evropa dlouho dominovala u Gazpromu jako hlavní vývozní trh. Situace se však začala měnit poté, co Rusko v únoru 2022 zaútočilo na Ukrajinu. Evropa začala postupně nahrazovat ruský plyn jinými zdroji, zejména LNG. Gazprom, jako monopolní exportér plynu z Ruska, se stal výraznou obětí západních sankcí. Dodávky plynu do Evropy se loni propadly o 55,6 %. Společnost od roku 2023 nezveřejňuje své exportní statistiky.

Témata:  Gazprom Rusko

Aktuálně se děje

3. srpna 2026 20:47

Byla by to ostuda, obává se Macinka účasti prezidenta na příštím summitu NATO

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) prohlásil, že prezident Petr Pavel zneužil letošní summit NATO v rámci kampaně za znovuzvolení. Šéf diplomacie naznačil, že jeho přáním je, aby na příštím aliančním jednání už Pavel nereprezentoval Českou republiku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

IKEA

IKEA chystá bláznivé soutěže: V obchodě se poběží maraton, Češi si budou moci odnést zboží zdarma

Navštívit obchodní dům s nábytkem IKEA nemusí představovat pouze zdlouhavé nakupování, ale i neobvyklý sportovní zážitek. V britské pobočce se totiž uskuteční vůbec první oficiální maraton vedený výhradně v prodejních prostorách. S myšlenkou uspořádat takový závod přišel Jay McCardle, který se organizování běžeckých akcí na netradičních místech věnuje dlouhodobě.