Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřela íránská matematička Mírzácháníová, bylo jí 40 let. Byla provdána za českého vědce

USA
USA
Foto: Pixabay

Washington/Teherán - Ve Spojených státech zemřela íránská vědkyně Marjam Mírzácháníová (40), která jako vůbec první žena dostal prestižní Fieldsovu medaili za matematiku.

Několik let trpěla rakovinou prsu a nedávno lékaři zjistili, že se onemocnění rozšířilo do kostní dřeně. Podle íránských sdělovacích prostředků byla provdána za Čecha Jana Vondráka, který se věnuje teoretické počítačové vědě v Kalifornii. Mají spolu dceru Anahitu.

"Dnes zhaslo jedno světlo. Láme mi to srdce, odešla příliš brzo," napsal na instagramu Firouz Naderi, který se věnuje výzkumu vesmíru a působí v NASA. 

Mírzácháníová se narodila v Teheránu, kde žila až do zahájení doktorandských studií na Harvardově univerzitě. Doktorát tam obhájila v roce 2004 a roku 2008 se stala profesorkou matematiky na Stanfordově univerzitě. Jako první Íránka byla loni zvolena do americké národní akademie věd.

Fieldsova medaile, považovaná za obdobu Nobelovy ceny, jí byla udělena v roce 2014 za práci o symetrii zakřivených povrchů.

Témata:  úmrtí Írán USA hřbitov

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.