hřbitov

Začínají Dušičky, Češi vyrazí na hřbitovy vzpomínat na mrtvé

Domov

Lidé si dnes připomenou Památku zesnulých, lidově Dušičky. Věřící se v tento den scházejí na bohoslužbách za zemřelé, hroby se plní svíčkami, věnci a květinami. Zvýšenému zájmu lidí o návštěvu hrobů svých blízkých tradičně vycházejí vstříc správci hřbitovů, jejichž otvírací doba bývá na počátku listopadu delší než obvykle.

Ilustrační foto

Svět

Šok na pohřbu. Nebožtík si vystřelil z truchlících

Pohřby patří mezi ty nejsmutnější zážitky, jakými si člověk v životě může projít - pokud se tedy na poslední cestu nechystá celoživotní vtipálek, kterému ani smrt nezabrání si naposledy vystřelit z vlastní rodiny.

Ilustrační fotografie

Svět

Zemřela bývalá první dáma USA Barbara Bushová, bylo jí 92 let

Washington - Ve věku 92 let v úterý zemřela manželka bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího a matka exprezidenta George Bushe mladšího Barbara Bushová. S odvoláním na rodinu zesnulé o tom dnes informovala agentura Reuters. V neděli mluvčí Bushových Jim McGrath uvedl, že bývalou první dámu zrazuje zdraví, další léčbu odmítá a rozhodla se zaměřit na paliativní péči. Pohřební obřad se bude konat v sobotu v kostele v texaském Houstonu, už v pátek se na tomtéž místě budou moci zesnulé poklonit zájemci z řad veřejnosti.

Hřbitov

Spalování těl a ukládání mrtvých na hřbitovech? Je to nebezpečné, musíme s tím přestat, volají vědci

Revue

Rituál pohřbívání mrtvých těl je tak hluboce zakořeněn v našich náboženských a kulturních dějinách, že jen málokoho napadne zaběhlý způsob zpochybnit. Ale když se podíváte na statistiky, na způsoby procesy uchování a ukládání mrtvol do rakví a jejich následné ukládání do země, jde extrémně nepříznivou praxi - minimálně z hlediska životního prostředí, uvádí server Bussines Insider.

Náboženství, ilustrační fotografie

Zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler, bylo mu 89 let

Kultura

Praha - V pražské Ústřední vojenské nemocnici v sobotu zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler, bylo mu 89 let. Napsal řadu knih o významných osobnostech domácí i světové kultury, jakým byli Dvořák, Smetana, Mozart, Masaryk či Havlíček.

Hřbitov

Návrat pohřebného? Počet sociálních pohřbů strmě roste

Domov

Praha - V Česku se loni uskutečnilo 1438 sociálních pohřbů, meziročně o šest méně. V porovnání s rokem 2007 byl jejich počet zhruba desetkrát vyšší. Průměrné náklady na jeden sociální pohřeb loni dosáhly 6618 korun. Za první pololetí letošního roku vyřídilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) kolem 750 sociálních pohřbů za 4,7 milionu korun.

Dušičky, ilustrační foto

Domov

Dušičkové zvyky se mění. Češi vyměnili černé stuhy na hrob za jinou výzdobu

Praha - 2. listopadu si tradičně připomínáme Památku zesnulých. Češi se při výběru dušičkových věnců více přiklánění k těm z přírodních materiálů v barvách podzimu. Roste poptávka například po olejových svících či hřbitovních svíčkách s LED diodou. Out jsou umělé květiny, Češi se přiklánějí k přírodnější dušičkové výzdobě.

Náboženství, ilustrační fotografie

Zemřel slovenský hudebník Marián Varga, bylo mu 70 let

Kultura

Bratislava - Ve věku 70 let zemřel slovenský hudebník Marián Varga. Podle webu Denník N měl delší dobu zdravotní problémy. Sedmdesátiny oslavil v lednu, na podiu se objevil naposledy v dubnu. Varga vedl legendární československou rockovou skupinu Collegium Musicum.

Náboženství, ilustrační fotografie

Zemřel bývalý panamský diktátor Manuel Noriega, bylo mu 83 let

Svět

Panama - Ve věku 83 let v noci na dnešek zemřel bývalý panamský diktátor Manuel Noriega. Po operaci nádoru mozku byl od března v kritickém stavu. Někdejší spojenec USA a bývalý informátor CIA upadl v nemilost Washingtonu koncem 80. let kvůli vazbám na kolumbijský drogový kartel.

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy