Den památky zesnulých je v pondělí 2. listopadu, větší návštěvnost hřbitovů lze očekávat 28. října, kdy je státní svátek, a o víkendu 31. října a 1. listopadu.

"Budeme dávat na webové stránky, že žádáme občany, aby své návštěvy rozmělnili do většího časového období. Provozní doba bude delší, bude do osmi večer otevřeno," uvedla zaměstnankyně pohřebnické právy ve Svitavách.

Pardubické městské hřbitovy budou 1. a 2. listopadu otevřené od 7:00 do 20:00, jinak zavírají o dvě hodiny dříve. "U vchodu máme cedule, že vstup doporučujeme s rouškou. Co nařídí vláda, kopírujeme, nařízení nezpřísňujeme," řekla vedoucí pardubické divize Pohřební služby Monika Jelínková.

Podle ředitele Technických služeb Chrudim Zdeňka Koláře se hřbitovy řídí nařízeními vlády, nad jejich rámec správci žádná nedávají. Cedule s doporučením nosit roušku je standard, dodal Kolář.

"Nic víc v tom neuděláme, hřbitovy budou otevřené jako vždycky, lidé musí respektovat nařízení vlády. Ani nejsme v pozici, abychom omezovali lidi," řekl Kolář.

Ředitel divize Komunální služby společnosti Tepvos Petr Hovádek se neobává, že by se lidé na hřbitovech v Ústí nad Orlicí potkávali na menší vzdálenost. Žádné opatření proto firma nedělá. "Nosit roušky je povinností každého, dodržování by měla řešit městská policie. Dáme tam ceduli, ať nosí roušku a dodržují vzdálenost dva metry," řekl Hovádek.

V Pardubicích už množství prodejců podél hřbitova nabízí věnce a další zboží, naplněnost prodejního místa je stejná jako každý rok. Povolení na provoz stánků dává městský obvod. V jiných okresních městech v takové míře prodejci nejsou.