"svátek zesnulých ""dušičky"""

Halloween versus Dušičky. Kterému zvyku dávají Češi přednost?

Byznys

Obliba zboží spojená se svátkem Halloween u Čechů sice dále roste, stále jej ale zastiňují Dušičky. Přesto obchodníci v tomto období sledují zejména větší poptávku po dýních, cukrovinkách a dalších pochutinách s halloweenskou tematikou. Zájem je také o dekorace či kostýmy. Kvůli uzavřeným školám někteří obchodníci očekávají letos u těchto výrobků menší prodeje.

Karel Gott

Měsíc po smrti Karla Gotta: Ani na Dušičky Češi na mistra nezapomněli

Domov

Před vilou zesnulého zpěváka Karla Gotta na pražské Bertramce znovu hoří desítky svíček. Fanoušci je sem přinášeli u příležitosti dne Památky zesnulých, který připadá na 2. listopad. Lidé sem květiny, svíce i dary nosili ještě dnes v podvečer. K domu přicházeli pěšky i přijížděli auty. Místem Gottova posledního odpočinku bude hřbitov Malvazinky v Praze 5, pomník tu ale zatím nemá.

Začínají Dušičky, Češi vyrazí na hřbitovy vzpomínat na mrtvé

Domov

Lidé si dnes připomenou Památku zesnulých, lidově Dušičky. Věřící se v tento den scházejí na bohoslužbách za zemřelé, hroby se plní svíčkami, věnci a květinami. Zvýšenému zájmu lidí o návštěvu hrobů svých blízkých tradičně vycházejí vstříc správci hřbitovů, jejichž otvírací doba bývá na počátku listopadu delší než obvykle.

Čechy přepadá smuteční nálada. Na dušičky stoupá zájem o závěti

Domov

Na začátku listopadu, kdy si lidé připomínají své blízké zesnulé, přichází do notářských kanceláří zvýšený počet zájemců o sepsání závětí. V posledních letech zájem o závěti roste obecně. Letos notáři pravděpodobně sepíší přes 20.000 závětí, což bude dlouhodobě nejvyšší počet, informovala dnes ČTK Notářské komora.

Polovina prodejců věnců či svíček pro Dušičky porušila předpisy

Domov

Ostrava - Česká obchodní inspekce (ČOI) pravidelně monitoruje dodržování zákonů při příležitosti konání svátků Památky zesnulých. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji provedla 73 kontrol a nedostatky zjistila u téměř poloviny z nich. Nejčastěji prodejci neposkytli zákazníkům potřebné informace o nebezpečí při nesprávném použití výrobků.

Nádherné dýně

Domov

Anglosaský svátek Halloween proniká i do Česka

Praha - Halloween, který se slaví 31. října především v anglicky mluvících zemích, je neodmyslitelně spjat se strašidelnou výzdobou. Před domy v Česku se tu a tam objevuje dýně rozsvícená svíčkou, někde se konají halloweenské hry pro děti a večírky pro dospělé.

Dušičky, ilustrační foto

Dušičkové zvyky se mění. Češi vyměnili černé stuhy na hrob za jinou výzdobu

Domov

Praha - 2. listopadu si tradičně připomínáme Památku zesnulých. Češi se při výběru dušičkových věnců více přiklánění k těm z přírodních materiálů v barvách podzimu. Roste poptávka například po olejových svících či hřbitovních svíčkách s LED diodou. Out jsou umělé květiny, Češi se přiklánějí k přírodnější dušičkové výzdobě.

Ilustrační fotografie

Svět

Zemřela první bývalá ministryně spravedlnosti Janet Renová

Washington - Ve věku 78 let zemřela bývalá americká ministryně spravedlnosti Janet Renová, která se v době vlády Billa Clintona stala vůbec první ženou na tomto postu. Politička, která vstoupila do veřejného dění například nařízením zásahu proti sektě takzvaných Davidiánů na ranči v Texasu, dnes skonala na Parkinsonovu chorobu. Informovali o tom podle agentury AP její blízcí.

Češi oslaví Dušičky i Halloween, květinářstvím se daří

Domov

Praha - Blíží se Dušičky a květinářstvím poblíž hřbitovů, ale i supermarketům začínají růst tržby. Památka zesnulých se připomíná 2. listopadu, letos připadá na středu. Bohužel někteří se nezdráhají vzpomínku na zesnulé zneužít ke krádežím.

Ilustrační fotografie

Matka tragicky zemřelé Simony se hroutí. Chci odejít za ní, říká

Domov

Praha - Stačil jen okamžik a na nezodpovědné chování mladíka doplatila životem osmnáctiletá dívka Simona. Osudnou se jí stala nehoda na Orlíku, kde ji při romantické jízdě na pramici srazil řidič skútru. Život tím nezničil jen mladé ženě, ale i její mámě Šárce.

Aktuálně se děje

13. června 2024 10:31

Ukrajina zničila Rusku tři systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy