reklama

Čerstvé hroby, plné hřbitovy a přetížené pohřební služby - tak vypadá pandemie. Ohromnou měrou, a to i v osobním měřítku. "Vrací se pán, kterého si ještě pamatujeme. Pohřbil otce a o tři týdny později přichází pohřbít matku," říká Tytus Sworobowicz z pohřebnictví v Gdaňsku.

Čím více je v Polsku úmrtí, tím delší bývá čekání na pohřeb. "Termíny se prodloužily a nyní sahají ke dvěma týdnům," říká Zbigniew Baran z pohřebnictví v Krakově.

"Pohřebnictví si začínají zvykat. Zní to hloupě, ale musí si zvyknout, že úmrtí je rozhodně více, než bývalo v dřívějších letech," vysvětluje předseda pohřebnického sdružení Krzysztof Wolicki.

Před pandemií se v Polsku počet úmrtí každým rokem pohyboval okolo 400.000 - bylo tomu tak mimo jiné v letech 2017, 2018 a 2019. Změna přišla v roce 2020, kdy na jaře dorazila pandemie covidu-19. Ale opravdu dramatické údaje přinesl loňský rok, který už byl celý ve znamení pandemie.

"Během posledních deseti let u nás z roku na rok umíralo o jedno procento více lidí. V roce 2021 zemřelo o 28 procent více Poláků," říká analytik Lukasz Pietrzak.

Statistiky se shodují s čísly, která si pohřebnictví zaznamenávají pro vlastní potřebu. "Oproti roku 2019 vzrostl roční počet pohřbů o asi 30 procent," říká Tomasz Kloze z pohřebnictví v Pabianicích.

Způsobuje to, že pozůstalí prožívají těžké chvíle dvakrát. "Čekat tři týdny (na pohřeb), což není vzácné, je těžké," připouští Sworobowicz z gdaňského pohřebnictví.

Každý čtvrtý nebožtík onemocněl covidem-19, ukazující údaje z nejhorších týdnů loňského roku, kdy každý týden umíralo okolo 12.000 až 13.000 lidí, z toho dvě až tři tisícovky nakažených koronavirem.

"Od počátku pandemie máme více než 200.000 úmrtí navíc," objasňuje analytik Pietrzak. Proto k očkování vybízejí dokonce i pohřebnictví. "Očkujte se, protože na hřbitovech není místo," apeluje Zbigniew Baran z krakovského pohřebnictví Karawan.