Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Roční podmínka pro Adama B. Bartoše za antisemitský nápis na hrobu

Ilustrační foto: Hřbitov
Ilustrační foto: Hřbitov
Foto: Karel Bařina, EuroZprávy.cz

Brno - Nejvyšší soud odmítl dovolání Adama B. Bartoše. Roční podmínka s dvouletým odkladem za protižidovský text na hrobě zavražděné dívky v Polné na Jihlavsku platí.

Jihlavský soud uznal vinným i někdejšího místopředsedu Národní demokracie Ladislava Zemánka. Pro projevenou lítost a sebereflexi ale od potrestání upustil.

Bartoš se Zemánkem nechali v březnu 2015 u hrobu Anežky Hrůzové, jejíž násilná smrt v roce 1899 vyvolala v zemi protižidovské nálady, ceduli s textem :"Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena." Text publikovali i na veřejně přístupných internetových stránkách.

Na oba muže podal trestní oznámení Michal Doležel, brněnský radní za hnutí Žít Brno. Policie následně za pomoci odborníka na extremismus dospěla k závěru, že jde o podněcování nenávisti vůči Židům.

Témata:  Adam B. Bartoš antisemitismus EuroZprávy.cz židé hřbitov

Související

Aktuálně se děje

12. května 2026 9:13

Dlouho jsme o něm neslyšeli. Tomáš Krejčíř se prý rozvádí

Tomáš Krejčíř se už před mnoha lety téměř dokonale ztratil z očí. Občas si ale na někdejšího úspěšného herce z televizních seriálů někdo vzpomene. Tentokrát mu to nemůže být příjemné, protože se řeší zásadní zvrat v Krejčířově osobním životě. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Slávisté vtrhli na hřiště a napadli hráče Sparty

Slavia dostala pokutu a kontumaci. Další utkání budou bez diváků

Sobotní pražské derby mezi Slavií a Spartou, které mělo být oslavou fotbalu, skončilo pro vršovický klub naprostou pohromou. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) na svém mimořádném zasedání vynesla tresty, které v historii samostatné české ligy nemají obdoby. Výsledkem je nejen ztráta bodů u zeleného stolu, ale také obří finanční postih a uzavření stadionu.