Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud bude za měsíc řešit kauzu šéfa Národní demokracie Bartoše

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Případ předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše začne Obvodní soud pro Prahu 1 řešit 20. července

Obžaloba tvrdí, že Bartoš vyvracel existenci plynových komor v nacistických koncentračních táborech a v projevech podsouval negativní pohled na Židy a imigranty z Blízkého východu a severní Afriky. Bartoš se ve stížnosti proti obvinění odvolával na svobodu projevu.

Za podněcování nenávisti, hanobení národa a popírání a schvalování genocidy hrozí Bartošovi až tři roky vězení. Ve svých projevech, článcích nebo komentářích na internetu se podle obžaloby snažil upevnit předsudky o škodlivosti židovského národa.

Na facebooku také po smrti přeživšího holokaustu a nositele Nobelovy ceny za mír Elieho Wiesela napsal, že je na světě o jednoho lháře méně. Prodával také protižidovské knihy. Znalci v obžalobě označili Bartošovo jednání za "formu neonacismu".

Justice už Bartoše potrestala roční podmínkou za protižidovský text, který zanechal u pomníčku zavražděné Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku. U hrobu Bartoš s někdejším místopředsedou strany Ladislavem Zemánkem zanechali ceduli, na kterou mimo jiné napsali: "Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena." U Zemánka soud od potrestání upustil.

Témata:  Adam B. Bartoš soudy

Související

Aktuálně se děje

24. května 2026 9:13

Bohuš Matuš přiznal: Manželství s Lucií má do idylky daleko

Zpěvák Bohuš Matuš a jeho manželka Lucie oslavili své první významné svatební výročí. Od chvíle, kdy si dvanáctého května řekli své ano, uplynulo přesně pět let. Ve stejném týdnu navíc Lucie oslavila své třiadvacáté narozeniny. Známý hudebník se při této příležitosti rozpovídal o tom, jak jejich společný život po letech vypadá, a ukázal, že realita všedních dní má daleko ke snové idylce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ministr kultury Oto Klempíř

Na povrch vyplývá temná minulost ministra Klempíře. StB údajně udal i vlastní přítelkyni

Minulost současného ministra kultury Oty Klempíře spojená s komunistickou tajnou policií začíná vyplouvat na povrch v mnohem konkrétnějších obrysech. Skutečnost, že nynější šéf rezortu kultury spolupracoval s StB, sice není úplnou novinkou, jelikož se k tomuto životnímu období sám veřejně přiznal již v roce 2019 v pořadu Prostor X, nová zjištění publicistického pořadu Reportéři ČT však odhalují dosud neznámé a velmi kontroverzní detaily jeho tehdejších schůzek s řídícími agenty.