Brno - Předseda Národní demokracie podal ústavní stížnost v kauze protižidovského textu na hrobě zavražděné dívky v Polné na Jihlavsku. Adam B. Bartoš dostal pravomocně rok vězení s dvouletým odkladem. S dovoláním k Nejvyššímu soudu neuspěl.
Bartoš s Ladislavem Zemánkem nechali v březnu 2015 u hrobu Anežky Hrůzové novou ceduli. Stálo na ní, že "Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena." Text publikovali i na stranickém webu.
Z vraždy Hrůzové spáchané v roce 1889 byl obviněn a poté odsouzen Žid Leopold Hilsner. Případ vyvolal vlnu antisemitismu známou jako hilsneriáda, proti níž bojoval například Tomáš Garrigue Masaryk.
Okresní soud v Jihlavě uznal Bartoše i Zemánka vinnými z hanobení a podněcování nenávisti, krajský soud verdikt potvrdil. V dovolání Bartoš například tvrdil, že neexistují důkazy o tom, kdo text umístil na stranický web. Také uváděl, že pokud není demokratická společnost schopná tolerovat provokativní politické názory, není hodna nazývat se demokratickou.
Bartoš čelil i další obžalobě, u Obvodního soudu pro Prahu 1 si v lednu vyslechl dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou za popírání a schvalování genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa, kterého se podle obžaloby dopustil vydáváním protižidovských knih a svými články a komentáři. Bartoš se hájil právem na svobodu projevu. Rozhodnutí soudu není pravomocné. Bartoš se odvolal.
Témata: Adam B. Bartoš, antisemitismus, Ústavní soud ČR, NE Bruselu - Národní demokracie
Související
28. února 2018 15:29
26. ledna 2018 14:12
4. ledna 2018 16:54
14. prosince 2017 13:29
20. července 2017 15:16
24. června 2017 15:36