Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Adam B. Bartoš podal stížnost v kauze protižidovského nápisu na hrobě dívky v Polné

Národní demokracie na prvomájovém pochodu Prahou demonstrovala proti vládě
Národní demokracie na prvomájovém pochodu Prahou demonstrovala proti vládě
Foto: Michal Kalášek, EuroZprávy.cz

Brno - Předseda Národní demokracie podal ústavní stížnost v kauze protižidovského textu na hrobě zavražděné dívky v Polné na Jihlavsku. Adam B. Bartoš dostal pravomocně rok vězení s dvouletým odkladem. S dovoláním k Nejvyššímu soudu neuspěl.

Bartoš s Ladislavem Zemánkem nechali v březnu 2015 u hrobu Anežky Hrůzové novou ceduli. Stálo na ní, že "Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena." Text publikovali i na stranickém webu.

Z vraždy Hrůzové spáchané v roce 1889 byl obviněn a poté odsouzen Žid Leopold Hilsner. Případ vyvolal vlnu antisemitismu známou jako hilsneriáda, proti níž bojoval například Tomáš Garrigue Masaryk.

Okresní soud v Jihlavě uznal Bartoše i Zemánka vinnými z hanobení a podněcování nenávisti, krajský soud verdikt potvrdil. V dovolání Bartoš například tvrdil, že neexistují důkazy o tom, kdo text umístil na stranický web. Také uváděl, že pokud není demokratická společnost schopná tolerovat provokativní politické názory, není hodna nazývat se demokratickou.

Bartoš čelil i další obžalobě, u Obvodního soudu pro Prahu 1 si v lednu vyslechl dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou za popírání a schvalování genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa, kterého se podle obžaloby dopustil vydáváním protižidovských knih a svými články a komentáři. Bartoš se hájil právem na svobodu projevu. Rozhodnutí soudu není pravomocné. Bartoš se odvolal.

Témata:  Adam B. Bartoš antisemitismus Ústavní soud ČR NE Bruselu - Národní demokracie

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.