Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se mění Trumpova politika? V USA mají veselo

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: The White House

Washington - Přestože se Donald Trump už nyní po pouhém roku vlády označuje za nejúspěšnějšího prezidenta v dějinách USA, v realizaci volebních slibů nepokročil. Země je rozdělená víc než před volbami a kvůli ruské kauze se mluví také o impeachmentu. V koncích je ale i Demokratická strana.

Obraz politiky Bílého domu se půl roku po inauguraci prezidenta zužuje na poziční válku, kterou vyvolal nekončící skandál kolem údajného ruského vměšování do loňských voleb. Prezident je ohrožen a sám to intenzivně cítí, shodují se politologové.

V Senátu marně čeká na schválení 150 Trumpových personálních nominací, Kongres kroky Bílého domu fakticky sabotuje. Brzdou přitom nejsou jen menšinoví demokraté, ale hlavně liberální a konzervativní republikánský disent.

Trumpova veřejná podpora výrazněji neklesá. Pětačtyřicátého prezidenta USA půl roku po inauguraci většina Američanů odmítá, počet jeho stoupenců je ale poměrně stabilní. Souhrnný index průzkumů publikovaný serverem RealClearPolitics v období od ledna do července kolísá s občasnými výkyvy kolem 40 procent. Menšinová byla Trumpova podpora statisticky i během voleb. Vývoj potvrzuje, že jeho zvolení bylo projevem vzdoru vůči politice tehdejších vládních kruhů, který nevymizel.

Republikánští komentátoři televize Fox News tvrdí, že ve státech, jež rozhodly o Trumpově překvapivém vítězství v loňských volbách, ruská aféra otřásající Bílým domem a Kongresem není žádné téma. V parlamentu se zdráhají kritizovat prezidenta i republikánští poslanci a senátoři, kteří s jeho postoji nesouhlasí. Odvolávají se přitom na nálady ve svých volebních okrscích, v nichž podpora Trumpovi neochabuje.

Demokratická strana se snaží mobilizovat stoupence pro kongresové volby v příštím roce, ucelený politický program ale nenabízí. V obrodě strany se angažují proudy, které způsobily její krizi. Stratégové demokratů se přou, kde najít nové tváře - na umírněné levici schopné oslovit středové voliče či mezi "socialisty 21. století" Bernieho Sanderse, mezi nepolitickými nováčky bez nálepky establishmentu nebo v řadách technokratických matadorů.

V médiích se objevují předpovědi apokalyptického konce, protože prezident po pokořující porážce demokratů ochromil i šokované republikánské struktury. Ozývají se ale i optimisté. kteří v politickém chaosu tuší zrod nové éry. Po Trumpově pádu prý přijdou nezávislí intelektuálové nezatížení unavenými dogmaty polarizované minulosti.

Témata:  Donald Trump USA EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 21:47

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy