Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané se chystají na zatmění slunce. Hotely jsou přeplněné

Slunce
Slunce
Foto: NASA

Washington - Obyvatelé Spojených států odpočítávají poslední měsíc, který je dělí od prvního úplného zatmění Slunce od roku 1918.

V pásu, odkud bude v srpnu úplné zatmění v USA pozorovatelné, žije 12 milionů lidí, několik dalších milionů se pak do oblasti chystá, aby si podívanou nenechali ujít. Portál Space.com očekávané šílenství, které zřejmě bude jedinečný úkaz doprovázet, přirovnal k zombie apokalypse.

"Bude to, doufejme, menší krveprolití, ale oživlé mrtvoly nepotřebují pravidelnou stravu, spánek a toalety," uvedla členka Americké astronomické společnosti Angela Specková z Marylandské univerzity s tím, že turisté mířící za zatměním se naopak bez výše zmíněného servisu neobejdou.

Úplné zatmění 21. srpna bude bezpochyby velkou událostí, neboť Spojené státy na něj čekají takřka sto let. Kontinentální část USA sice úplné zatmění zažila i v únoru 1979, tehdy ale pás, ze kterého je pozorovatelné úplné zakrytí Slunce Měsícem, prošel jen přes několik severních a severozápadních států. Význam tohoto zatmění je proto v médiích snižován. Nyní ale bude situace zcela jiná, neboť úplné zatmění bude postupovat od oceánu k oceánu napříč celými Spojenými státy.

Úplné zatmění bude v srpnu viditelné ze 14 amerických států a z pěti jejich metropolí. Obyvatelé ostatních států USA budou moci pozorovat jen částečné zatmění, kdy zpoza Měsíce bude vystupovat sluneční srpek.

Témata:  USA Slunce 1 zatmění slunce

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.