Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američtí zákonodárci se shodli na zákonu o sankcích proti Rusku

USA
USA
Foto: Pixabay

Washington - Členové Senátu a Sněmovny reprezentantů USA se dnes dohodli na podobě nového zákona, který by znemožnil prezidentovi Donaldovi Trumpovi zrušit protiruské sankce.

Návrh zákona podle amerického listu The Washington Post (WP) zavádí nejen nové sankce namířené proti Rusku za jeho údajné zásahy do amerických prezidentských voleb a za agresi na východní Ukrajině, ale také proti Íránu a Severní Koreji.

O dohodnutém návrhu zákona by Sněmovna reprezentantů mohla podle WP hlasovat již v úterý. Pokud by zákon prošel, mohl by jej ještě vetovat prezident Trump, který usiluje o zlepšení vztahů s Moskvou.

Podle amerického listu by byl ale takový pokus předem odsouzen k neúspěchu, neboť mají zastánci normy v Kongresu dostatek hlasů, aby prezidentské veto přehlasovali.

"Zákon má širokou podporu v Senátu i ve Sněmovně. Pokud ho (prezident Trump) vetuje, veto přehlasujeme," uvedl dnes demokratický senátor Ben Cardin.

Témata:  USA Donald Trump protiruské sankce

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.