reklama

"Další atentáty islamistických teroristických buněk se nedají vyloučit," citoval německý list Osnabrücker Neue Zeitung (ONZ) zprávu BKA. Poznatky o konkrétních plánech na teroristický útok ale prý úřad nemá.

Ještě v lednu mluvil BKA o 244 oznámeních za loňský rok na možný výskyt teroristů mezi migranty, z nichž v 19 případech zahájil šetření. Nejčastěji kriminalisté prověřují možnost členství migrantů v teroristické organizaci či přípravy závažného trestného činu.

Odborník Křesťanskodemokratické unie (CDU) na otázky vnitra a poslanec Wolfgang Bosbach varoval, že možnost, že se mezi uprchlíky ukrývají i teroristé, je třeba brát velmi vážně a to i vzhledem k atentátům v Paříži a Bruselu. Problémem podle něj je, že totožnost mnoha migrantů německé úřady vůbec neznají.

Poslankyně opoziční strany Levice Ulla Jelpkeová ale varovala před vyvoláváním paniky. "Možnost, že se mezi velkým množstvím uprchlíků nacházejí i někteří příznivci Islámského státu včetně vycvičených atentátníků, nesmí vést k tomu, že teď budeme všechny uprchlíky ze Sýrie a Iráku paušálně podezřívat z toho, že jsou teroristé," řekla.

reklama