Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sex po padesátce? Podle Štrasburku v pořádku, portugalské soudy diskriminovaly

Soud pro lidská práva Štrasburk
Soud pro lidská práva Štrasburk
Foto: Reprofoto YouTube

Štrasburk/Lisabon - Padesátiletou Portugalku Marii Moraisovou připravil chirurgický zákrok v roce 1995 o možnost mít pohlavní styk. Podle portugalských soudů však již byla "ve věku, kdy sex není tak důležitý, jako dříve". Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku si myslí něco jiného.

Maria Moraisová musela být před dvaceti lety operována kvůli pohlavnímu onemocnění - zánětu Bartholiniho žlázy. Doktoři lisabonské nemocnice však při zákroku poškodili jeden z nervů a ženě po něm zůstaly těžké bolesti a deprese, nemohla mít pohlavní styk a chodila jen s obtížemi.

V roce 2013 jí soud přiznal odškodné 96.000 eur (2,5 milionu korun), odvolací soud však o rok později tuto částku snížil o třetinu. Panel soudců složený ze dvou mužů a jedné ženy, jimž bylo všem přes 50 let, to odůvodnil tím, že sex už pro Marii není tak důležitý. Rozhodnutí vyvolalo v Portugalsku pobouřené ohlasy, jedna poslankyně jej tehdy označila za "právnictví Talibanu".

Moraisová se poté obrátila na Evropský soud pro lidská práva (ECHR), a ten poměrem pěti hlasů ku dvěma rozhodl v její prospěch. Portugalští soudci se podle něj dopustili sexuální diskriminace a předpojatosti, když například uvedli, že Moraisová "už se nejspíš musí starat pouze o svého manžela".

"V tomto případě nejde ani tak o věk nebo sex jako takový, nýbrž o předpoklad, že sexualita pro 50letou ženu a matku dvou dětí není tak důležitá jako pro někoho mladšího," říká rozsudek, který ECHR zveřejnil toto úterý. Štrasburský soud nařídil Portugalsku vyplatit nyní 72leté Moraisové 3250 eur (85.000 korun) odškodného a dalších 2460 eur (64.000 korun) za soudní výlohy. 

Vítor Ribeiro, právník ženy, verdikt ECHR uvítal. "Je to mezinárodní uznání jedné osobní křivdy," řekl deníku The New York Times. "Ona je velmi fyzicky oslabenou ženou a má pocit, že nespravedlnost, kterou utrpěla v Portugalsku, byla zmírněna," řekl Ribeiro.

Témata:  Portugalsko Evropský soud pro lidská práva EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

18. října 2025 21:01

18. října 2025 10:08

17. října 2025 17:43

Česko může přijít o desítky miliard korun. Očkování proti chřipce přitom stojí jen stovky

Každý podzim se v Česku zvyšuje počet lidí s respiračními onemocněními. Chřipka přitom každoročně vyřadí z práce více než sto tisíc lidí. Jen v roce 2024 bylo podle údajů České správy sociálního zabezpečení vystaveno přes 105 tisíc pracovních neschopenek kvůli chřipce, v průměru na téměř čtrnáct dní.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy