Washington - Výzkumníci si vzali na mušku příspěvky amerického prezidenta Donalda Trumpa na sociální síti twitter. Na základě speciálního softwaru určili osobnostní znaky Trumpa. Podle výsledků studie je Trump velmi kreativní osobností, zároveň jde o silného neurotika.
Co vypovídají Trumpovy twitterové příspěvky o jeho osobnosti? Ve zkratce můžeme říci, že jde o člověka, který je kreativní, soutěživý a bořící pravidla. Americký prezident má také neurotické sklony. Velkou analýzu Trumpovy osobnosti přinesla studie ve vědeckém magazínu Small Business Economics.
Donald Trump se na sociální síť poprvé připojil v roce 2009, od té doby do května letošního roku napsal neuvěřitelných 35 tisíc příspěvků. To v průměru znamená dvanáct (!) příspěvků denně. Trump si tím vysloužil velké množství sledujících. Jeho příspěvky čte na 30 milionů uživatelů twitteru po celém světě. Je druhým nejsledovanějším politikem na světě, prvenství drží stále předchozí prezident Barack Obama, který přidával průměrně čtyři příspěvky denně.
Studií se zabýval Martin Obchonka z australské univerzity v Queenslandu a také Christian Fisch z univerzity v německém Trevíru. Ti se snažili dopátrat toho, co o Trumpovi vypovídají jeho příspěvky. Zkoumali tweety v období do října 2016 (než se stal prezidentem). Využili k tomu speciální software, který hodnotí jazyk a text z pohledu psychologického. Kromě Trumpa vědci zkoumali i jazyk a vyjadřování dalších známých osobností z obchodnického světa.
Jejich výsledky naznačují, že Trump je skutečně specifickým typem člověka, který vykazuje silné rysy tzv. Schumpeterianské osobnosti, o níž se říká, že je typická pro úspěšné podnikatele. Tuto osobnost popsal Joseph Schumpeter ve třicátých letech minulého století jako velmi kreativní, orientovanou na změny, konkurenceschopnost a porušování pravidel. Analýza dále naznačuje, že Trump má neurotické tendence.
Neurotické znaky nejsou ve světě podnikatelů typické, protože podnikání vyžaduje emoční stabilitu a optimismus. Na druhé straně neuroticismus nemusí být nutně špatný, neboť může stimulovat konkurenceschopnost. Lidé neurotici často trpí stavy úzkosti nebo emoční tísně.
"Možná, že právě silný neuroticismus je hlavním motorem Trumpova úspěchu v podnikání, ale také v jeho roli politického vůdce," domnívá se výzkumník Fisch. Podle něj se navíc mnozí odborníci domnívají, že opravdu úspěšní podnikatelé jsou už z podstaty odlišní od ostatních. Trumpova neobvyklá osobnost je určitě jedním z důvodů, proč táhne davy.
Vědci spekulují, že mít podnikatelské osobnostní rysy by mohlo být přínosné pro vedení a řízení podniku jako proces shora dolů. Zdůrazňují však, že vedení společnosti je velmi odlišné od vedení země a není jasné, zda političtí vůdci s mimořádnou podnikatelskou osobností mohou skutečně jednat striktně podnikatelsky v roli, která vyžaduje tak velkou zodpovědnost.
Témata: Donald Trump, X (dříve Twitter)
Související
18. dubna 2025 21:13
18. dubna 2025 10:29
16. dubna 2025 12:50
15. dubna 2025 21:31
15. dubna 2025 15:55
13. dubna 2025 21:57