Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Deradikalizační centrum? Radikálové se dobrovolně nehlásili, Francie je musí zavžít

Demonstrace proti
Demonstrace proti "duhové totalitě" pořádaná Akcí D.O.S.T., Praha 16.8.2013
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Paříž – Jediné francouzské deradikalizační centrum končí svou činnost a definitivně zavírá své dveře. Stalo se tak kvůli tomu, že většinu času zelo prázdnotou.

Radikalizace mladých muslimů je ve Francii a dalších evropských zemích rostoucím problémem. Francouzské ministerstvo vnitra proto přišlo s plánem „deradikalizovat" ty, kteří se zapojili do radikální islamistické scény. Loni vzniklo středisko, které bylo oficiálně nazváno „Centrum prevence, reintegrace a občanství" a které sídlí v Beaumont-en -Véron.

Teď ale francouzské ministerstvo vnitra oznámilo, že centrum ukončí svou činnost kvůli nedostatku dobrovolných účastníků. V zařízení s kapacitou 25 lůžek totiž pobývalo pouhých devět osob, uvedl francouzský deník L'Express. A z devíti lidí, kteří se dobrovolně zúčastnili programu, nikdo kurz nedokončil.

„Navzdory kompetenci, odhodlání a investicím zaměstnanců centra, kteří prokázali své know-how k zajištění multidisciplinární péče o příjemce, nebyl experiment přesvědčivý,“ postekl si ministr vnitra Gérard Collomb. Uvedl také, že ministerstvo nařídilo okamžité využití centra k jiným účelům. Vláda podle něj bude pokračovat v programu deradikalizace, ale pravděpodobně v mnohem menším měřítku.

Umístění v centru bylo naprosto dobrovolné a nikdy se do něj nepodíval žádný islamista, který by byl považován za nebezpečného, protože ti, kteří se dopustili násilných činů, nemohli o umístění do zařízení požádat.

Centrum se dostalo do centra zájmu v lednu, když se ukázalo, že jeden z prvních obyvatel, mladý muž Mustafa S., byl zatčen kvůli terorismu a navíc byl podezřelý z toho, že chtěl v roce 2016 odcestovat do Sýrie, aby se připojil k islamistickým skupinám.

Uzavření zařízení bude pravděpodobně vítanou zprávou pro místní obyvatele, kteří v loňském roce negativně reagovali na jeho otevření. Mnoho lidí vyjádřilo odpor, místní varovali, že centrum by mohlo ohrozit jejich malé město.

Radikalizace je ve Francii rostoucí problém, zejména v oblastech s velkým počtem obyvatel s migračním pozadím, jako jsou některá předměstí Paříže. Zdrojem radikalizace jsou také francouzské věznice, některé francouzské bezpečnostní složky jim občas dokonce přezdívají „teroristické univerzity".

Témata:  Francie muslimové Islám

Související

Aktuálně se děje

9:32

Karel Šíp vysvětlil divákům rozdíl mezi sebou a Janem Krausem

Největšími stálicemi na poli českých talk show jsou Jan Kraus a Karel Šíp. Všechnopárty, tedy pořad druhého jmenovaného, letos oslaví 20 let. Ani po tak dlouhé době se Šíp neubrání srovnání s Krausem. V čem jsou jejich pořady rozhodně odlišné? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy