reklama

Alžběta II. má už 91 let a velká část Britů si nepamatuje na dobu, kdy nebyla na trůně. A přestože je panovnice stále čilá a plní většinu svých státnických povinností, pomalu se začíná mluvit o tom, kdo ji nahradí. První na řadě je samozřejmě její nejstarší syn, princ Charles. Spekuluje se ale o tom, že by se na trůn mohl rovnu dostat Charlesův syn, princ William.

Kdo Alžbětu nahradí, je zatím ve hvězdách, jedno je ale jisté. Její smrt nebude oznámena přímo, ale prostřednictvím kódu. Jak uvádí britský deník The Guardian, až přijde čas, osobní tajemník jejího veličenstva použije tajný kód, aby oznámil předsedovi vlády, že královna zemřela.

Právě premiér by měl být jedním z prvních, kdo se o skonu panovnice dozví. Až pak se zprávu dozví veřejnost. Královský soukromý sekretář zavolá předsedovi vlády na bezpečnou linku a řekne kód: „London Bridge is Down", tedy „Londýnský most je dole“.

Poté bude stejná kódová zpráva předána vládním činitelům ze 36 dalších zemích, které tvoří Commonwealth, jehož hlavou je právě královna. Jakmile dostanou informaci o smrti panovnice jednotlivé vlády, média budou moci informovat veřejnost.

V době sociálních sítí je pravděpodobné, že se lidé zprávu dozvědí prostřednictvím Twitteru nebo Facebooku nebo zpravodajské zprávy zveřejněné některou ze světových tiskových agentur.

Hlasatelé zpráv budou muset informaci oznámit oděni v černém a na bránu Buckinghamského paláce bude zavěšena černá vlajka. Následovat bude 12 dní oficiálního smutku, na které naváže pohřeb ve Westminsterském opatství.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama