Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kern chce jednat o mzdách v EU s Macronem, Sobotkou a Ficem, pozval je do Salcburku

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vídeň - Rakouský kancléř Christian Kern pozve na letošní hudební a divadelní festival v Salcburku francouzského prezidenta a premiéry České republiky a Slovenska. Napsal to rakouský deník Österreich. S Emmanuelem Macronem chce předseda rakouské vlády debatovat 23. srpna o boji s takzvaným sociálním a mzdovým dumpingem. Podle informací ČTK se schůzky premiér Bohuslav Sobotka nejspíš zúčastní.

Francie a další západoevropské země stále silněji nesouhlasí s tím, aby lidé z chudších východoevropských států Evropské unie na západě společenství pracovali za mzdy odpovídající úrovni běžné v jejich domovských zemích. Tyto mzdy přitom často nedosahují ani zákonných úrovní minimálních mezd na západě EU.

Levná pracovní síla z východní Evropy omezuje na Západě nabídku pracovních příležitostí, připomněl v této souvislosti rakouský deník názor francouzského prezidenta, s nímž chce Kern v Salcburku o problému hovořit. Francie například žádá, aby řidiči z východních zemí unie nebo řemeslníci z Pobaltí pobírali francouzskou minimální mzdu.

O velkých rozdílech v životní úrovni mezi východem a západem Evropské unie debatoval Macron s premiéry visegrádské čtyřky už v Bruselu koncem června. Účastníci schůzky tehdy konstatovali, že rozdíly v platech, které Paříž označuje za sociální dumping, mají důsledky pro trh práce v západních unijních zemích.

"Cílem evropské politiky by mělo být, abychom využili všech možností, které nám dává evropská spolupráce, společný trh, ke konvergenci," reagoval na bruselské schůzce na francouzské stanovisko předseda české vlády Bohuslav Sobotka.

Témata:  Bohuslav Sobotka Robert Fico platy Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy