Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dívka z USA přiměla partnera k sebevraždě, soud ji poslal na 30 měsíců do vězení

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Boston - Američanka (20) svého partnera přesvědčovala k sebevraždě. Podle soudu to dokazují textové zprávy, které mu posílala krátce před tím, než si před třemi roky vzal život. Tou poslední jej přiměla, aby se vrátil do auta, do něhož si předtím zavedl výfukové plyny. Mladá ženy dostala dva a půl roku vězení.

Michelle Carterové bylo 17 let, když se její o rok starší partner Conrad Roy v létě 2014 otrávil výfukovými plyny ve svém voze. Vyšetřovatelé zanedlouho objevili textové zprávy, v nichž jej nabádala k tomuto osudovému kroku.

"Oběs se, skoč z domu, probodni se, já nevím, existuje spousta způsobů," napsala mu dva týdny před jeho smrtí, když byl na dovolené s rodinou. "Měl bys to udělat, Conrade... Jediné, co musíš udělat, je zapnout motor, a pak budeš volný a šťastný," poslala mu v den jeho smrti. Když pak z auta odešel, utvrdila jej podle prokuratury v tom, že se má vrátit, čímž rozhodujícím způsobem přispěla k jeho smrti.

Obhájci se pokoušeli argumentovat její nevyzrálostí či psychickou poruchou, soudce Lawrence Moniz to však ve čtvrtek odmítl s tím, že Carterová usilovala o získání mediální pozornosti. "Její činy zabily Conrada Roye. Ukončila jeho život, aby zlepšila svůj vlastní," řekla před soudem prokurátorka Maryclare Flynnová.

Případ rozpoutal v amerických médiích polemiku o tom, zda lze Carterovou odsoudit za neúmyslné zabití, které ji přiřkla justice státu Massachusetts. Řada právníků tvrdila, že nešlo o zabití, a navrhovala méně vážná obvinění ze zneužití. Soudce se však nakonec přiklonil k trestnému činu zabití, podle médií částečně proto, že v massachusettských zákonech nejsou na rozdíl od většiny dalších amerických států definovány trestné činy spojené s napomáháním sebevraždě.

Carterová si podle verdiktu odsedí za mřížemi pouze polovinu trestu, čili 15 měsíců, a poté bude pět let v podmínce. Prokuratura i obhajoba však již daly najevo nespokojenost s výší trestu a podle médií je pravděpodobné, že dojde na odvolání.

Témata:  sebevražda USA

Aktuálně se děje

1. května 2024 12:13

Češi v EU: Největší nespokojenost panovala v roce 2016

V dobách migrační krize v roce 2016 panovala největší míra nespokojenosti s členstvím Česka v Evropské unii, kdy nebylo spokojeno 65 procent Čechů. Naopak největší spokojenost byla zaznamenána kolem českého předsednictví v roce 2009, kdy bylo spokojených 69 procent obyvatel.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy