Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Íránu byla rozprášena buňka IS, prý plánovala útoky

Bojovník Islámského státu
Bojovník Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Teherán - Íránské bezpečnostní složky úspěšně zasáhly proti teroristické buňce napojené na Islámský stát (IS). Skupina údajně plánovala útoky na náboženská centra a pašovala do země zbraně.

Zatčeno bylo dohromady 27 osob, informovala dnes s odvoláním na místní média agentura Reuters. S Íránem prý na zásahu spolupracoval další stát, ten však íránská agentura IRNA nejmenovala.

Na íránské půdě bylo zatčeno 17 lidí, dalších deset pak ve velitelství skupiny mimo Írán. Pět osob ze zatčených 17 se chystalo v nejbližší době podniknout teroristické útoky, zbytek jim pomáhal.

"Teroristé se snažili (zbraně a střelivo) propašovat do země ukryté v domácích spotřebičích," citovala IRNA prohlášení ministerstva vnitra. V něm se také píše, že skupina byla napojena na IS a chystala útoky na blíže nespecifikovaná náboženská místa.

Rdikálové z IS se v červnu přihlásili k útoku na íránský parlament a mauzoleum zakladatele islámské republiky ajatolláha Rúholláha Chomejního, při němž zemřelo 18 lidí a další desítky byly zraněny. Podle Reuters šlo tehdy o první útok IS v Íránu. Írán je na straně místních vlád zapojen do konfliktů v Sýrii a v Iráku a sunnitský IS jeho převážně šíitskou populaci považuje za kacíře.

Témata:  Írán Islámský stát EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:42

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.