Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Královna Alžběta II. nařkla Číňany z hrubosti, co jí vzkazují média?

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Daily Telegraph

Peking - Čínský tisk se dnes věnuje diplomatické aféře, kdy britská královna Alžběta II. kritizovala loňskou návštěvu prezidenta Si Ťin-pchinga. Peking panovnici nekritizuje, naopak se pustil do západních médií.

Vlivný list The Global Times, který vydává čínská vládnoucí komunistická strana, označil za nemyslitelné, že by britští činitelé nahrávku s královninými výroky publikovali úmyslně, protože by to bylo "drzé a hulvátské".

Vztahy mezi oběma zeměmi královniny poznámky neovlivní, napsal deník The Global Times v čínskojazyčném komentáři, v němž rovněž kritizuje západní média za to, že o incidentu informovala.

"Nezdvořilé narcisistické drbny v médiích, cenící své tesáky, stále nesou stopy neuhlazenosti barbarů. Věříme nicméně, že trvalým kontaktem s 5000 let starou civilizací Východu (Číny) budou dělat pokroky," uvedl list.

Alžběta II. se k říjnové návštěvě čínského prezidenta vrátila na úterní zahradní slavnosti v Buckinghamském paláci v rozhovoru s policistkou Lucy D'Orsiovou. Když se dozvěděla, že měla žena na starosti bezpečnost během čínské státní návštěvy, řekla jí, že měla "smůlu". Podle královny byli čínští činitelé "velmi hrubí (k britské) velvyslankyni".

Témata:  Čína Královna Alžběta II. novináři

Související

Aktuálně se děje

6. dubna 2025 14:09

Koho má Petr Fiala v rodině? Zeť premiéra pobírá za hromadu funkcí sto tisíc

Michal Chládek, šéf mládežnické organizace ODS a zároveň zeť premiéra Petra Fialy, se v posledních letech stal jednou z viditelných postav jihomoravské politiky. Díky rychlému politickému vzestupu a propojení s vládními špičkami však čelí rostoucí pozornosti médií i veřejnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy