Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínské celní kvóty na dovoz zemědělských produktů by měla prověřit WTO, žádají USA

Čína
Čína
Foto: Pixabay

Ženeva – USA požádaly Světovou obchodní organizaci (WTO), aby prošetřila čínský systém celních kvót (TRQ) na dovoz zemědělských produktů. Washington tvrdí, že Peking tento systém nespravuje transparentním a spravedlivým způsobem.

Spor začal již za administrativy bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy a týká se dovozu pšenice, rýže a kukuřice.

Administrativa Donalda Trumpa nyní předložila WTO oficiální žádost o vytvoření komise, která by se touto záležitostí zabývala, napsala agentura Reuters.

V rámci systému TRQ nabízí Čína nižší cla na určitý objem dovozu obilovin. Úřad obchodního zmocněnce USA nicméně loni v prosinci uvedl, že Peking nemaximalizuje využívání tohoto systému, což omezuje přístup dodávek z USA a dalších zemí na čínský trh, čímž údajně porušuje své závazky vůči WTO.

Témata:  USA Čína Světová obchodní organizace (WTO)

Související

Aktuálně se děje

16. dubna 2026 8:28

Exposlanec Feri má naději na propuštění z vězení. Věc se vrací k teplickému soudu

Exposlanec Dominik Feri má novou naději na propuštění z vězení. Krajský soud vrátil věc okresnímu soudu, který původně v lednu rozhodl, že si bývalý politik bude muset odpykat i zbytek tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Péter Magyar (TISZA)

Komentář

Přivede Magyar Maďarsko do eurozóny? Trhy naznačují odpověď

Trhy o tom zatím rozhodně přesvědčeny nejsou. Výnos maďarských dluhopisů sice po jeho volebním triumfu citelně klesl. I tak se však rozdíl ve výnosu (spread) desetiletých maďarských a desetiletých slovenských dluhopisů drží o něco výše než v průměru v letech 2018 a 2019. A to eurové Slovensko rozhodně rozpočtově nehospodaří nikterak ukázkově.