Caracas - Venezuelští důstojníci zaujímají funkce ve vedení řady firem z nejrůznějších oborů. I tím se režim podle analytiků snaží udržovat loajalitu armády.
Jen za poslední tři roky vzniklo ve Venezuele podle místního serveru Crónica Uno 14 nových firem, které ovládá armáda. Celkem tak jejich počet vzrostl na 20. Předmět podnikání těchto firem dalece přesahuje vojenské potřeby. Vyrábějí totiž například i oděvy, nábytek, elektrospotřebiče či chirurgické nástroje. Jsou mezi nimi zemědělské podniky i stavební firmy, ale také banka, provozovatel televizního kanálu či cestovní kancelář.
Ve vysokých řídících funkcích těchto armádou vlastněných podniků, které dostávají štědré státní půjčky, jsou důstojníci i vládní činitelé. Například ve vedení dopravní firmy Emiltra je i ministr obrany Vladimir Padrino.
Podle analytiků citovaných serverem Crónica Uno si prezident funkcemi v armádních podnicích kupuje loajalitu armády. Jak už dříve napsal španělský deník ABC, situace je odlišná oproti vládě Madurova předchůdce Huga Cháveze. Ten byl sám armádní důstojník a těšil se široké podpoře armády i obyvatel. Bývalý řidič autobusu Maduro, jenž politickou kariéru začal jako šéf odborů, musí udržovat podporu armády vysokými platy a funkcemi. V zemi je také nebývale velké množství generálů - asi 2000.
Kontrolu nad dalšími podniky získala venezuelská armáda loni poté, co prezident dekretem vyhlásil stav ekonomické nouze. Na jeho základě byli dosazeni do vedení některých soukromých podniků důstojníci, kteří mají dohlížet na výrobu a distribuci základního zboží. Podle zdrojů ze soukromého sektoru ale tito důstojníci nijak nepřispívají k rozvoji podniků.
Témata: Venezuela, Nicolas Maduro, firmy
Související
5. září 2024 11:53
4. září 2024 15:11
4. září 2024 12:50
28. srpna 2024 12:02
22. srpna 2024 20:34