Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané stahují své vojáky. Armáda USA má zahraničí nejméně lidí za posledních 60 let

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
U.S. ARMY, ilustrační fotografie
Foto: defense.gov **www.defense.gov**

Washington - Počet amerických vojáků v zahraničí se poprvé po více než 60 letech snížil pod 200 000. Tento pokles se projevil mimo jiné v Jižní Koreji, která slouží jako nárazníkové pásmu případného vojenského konfliktu mezi USA a Severní Koreou. Data přinesla výzkumná agentura Pew Research Center.

V roce 2016 bylo přibližně 1,3 amerických milionu vojáků v činné službě. Z toho okolo 15% - 193 442 – bylo nasazeno do zahraničí. To je nejmenší počet a podíl aktivních členů v zahraničí od roku 1957, nejranějšího roku se srovnatelnými údaji podle analýzy údajů získaných z Defense Manpower Data Center, statistického útvaru ministerstva obrany.

Zeměmi s největší americkou vojenskou přítomností v roce 2016 bylo Japonsko (38 818), Německo (34 602), Jižní Korea (24 189), Itálie (12 088) a Afghánistán (9 023). Z těchto zemí jen Afghánistán se nachází v otevřeném konfliktu. V Iráku, v jehož druhém největším městě Mosulu donedávna sídlil IS, jehož zničení považují USA za svou prioritu, jsou 4 626 vojáků.

USA měly v Německu a Jižní Koreji vojenské posádky po desetiletí, v současnosti je zde působící počet vojáků v činné službě na nejnižší úrovni v novodobé historii. Americká vojenská přítomnost v Německu zahrnovala 274 119 lidí v roce 1962, což je téměř osmkrát více než je počet vojáků v minulém roce. V roce 1957 bylo v Jižní Koreji umístěno 71 043 osob, což je téměř trojnásobek vojenské přítomnosti z roku 2016.

70% americké vojenské přítomnosti v činné službě v zahraničí se vyskytovalo v roce 2016 v Asii a Evropě. Asijské země měly nejvyšší podíl zahraničních vojsk (38%). Třetina jich byla nasazena v Evropě (32%). Téměř jeden ze sedmi vojáků v činné službě působil na Středním východě a v severní Africe (13%) a 3% byli v subsaharské Africe nebo v Americe (s výjimkou USA a jejich území). Zbytek (14%) se nacházel na jiných místech, například na moři nebo mezi teritorii.

Uvedené vojenské síly se týkají čtyř vojenských poboček ministerstva obrany: armády, námořnictva, námořní pěchoty a letectva. Nezahrnují pobřežní hlídku, která je součástí ministerstva vnitřní bezpečnosti, stejně jako národní gardu a rezervní a civilní personál. Jejich data nejsou k dispozici.

Historie americké vojenské přítomnosti v zahraničí

Během posledních 60 let měly USA nejvíce vojáků v zahraničí během války ve Vietnamu. V roce 1967 působil 1 228 538 vojáků v činné službě v zahraničí (36% z celkové počtu vojáků v činné službě), z toho více než 450 000 jen ve Vietnamu. Následující rok měl Vietnam největší americkou vojenskou přítomnost ze všech zemí v posledních šesti desetiletích s počtem 537 377 vojáků, což  představovalo téměř 45% všech vojáků v činné službě působcích v zahraničí v té době.

To je výrazně více než jaké jsou maximální hodnoty pro nejnovější konflikty. Celková aktivita amerických vojenských sil v Afghánistánu byla nejvyšší v roce 2011, kdy v zemi působilo 82 174 činných vojáků. V Iráku a v jeho okolí byla přítomnost amerických vojsk nejvyšší v roce 2007 s 218 500 vojáky.

Jak je tomu v roce 2017?

Co se týče letošního roku, k dispozici jsou zatím předběžná data z března a června 2017. Podle údajů z června 2017 v zahraničí působí 199 005 vojáků v činné službě (údaje zahrnují i pobřežní hlídku). V Japonsku se jedná o 39 623, v Německu 34 399, v Jižní Koreji 23 297, v Itálii 11 806 a v Afghánistánu 10 107 vojáků v činné službě. Ve srovnání s údaji z roku 2016 došlo k navýšení vojáků v aktivní službě v Japonsku a Afghánistánu, naopak došlo ke snížení počtů vojáků v Německu, Jižní Koreji a v Itálii. Celkově se počet vojáků aktivní služby působících v zahraničí v červnu 2017 v porovnání s rokem 2016 snížil.

Americký prezident Donald Trump se v pondělí vyjádřil k otázce řešení vojenské situace v  Afghánistánu. Trump uvedl, že mu jeho prvotní instinkt říkal, aby se Spojené státy z Afghánistánu, kde američtí vojáci bojují již šestnáct let, co nejrychleji stáhly. Po nástupu do funkce změnil názor. Takový krok by byl podle něj „nepřijatelný“ protože by to pouze vedlo k posílení moci radikálů v oblasti. Proto navrhuje poslat do země více vojáků, ačkoliv o přesném počtu se odmítl bavit. „Od nynějška nebudou naši strategii určovat svévolné časové plány, ale podmínky v terénu,“ řekl.

V souvislosti s Afghánistánem se mluvilo též o možnosti nahrazení amerických vojenských sil žoldáky. Autorem návrhu je Erik D. Prince, bratr Betsy DeVosové, ministryně školství Spojených států, a zakladatel soukromé bezpečnostní firmy Blackwater Worldwide. V roce 201675% amerických bezpečnostních sil tvořeno žoldnéřskými skupinami. Kritici však namítají, že přesazování odpovědnosti na externí síly se doposud příliš nevyplatilo a posílení jejich pravomocí by mohlo situaci spíše zhoršit než vylepšit.

Témata:  USA U.S. ARMY EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 20:01

Důchody slavných: Jiří Krampol platil daně jako kráva, aby se jednou pořádně rozčílil

Jiří Krampol je důchodem už nějaký ten pátek, ale potrpí si na tom, že je pracujícím důchodcem. Nemá totiž žádný problém říct, že z důchodu od státu by neuměl vyžít. Hlasitě také naznačil, že za daně, které v průběhu let odvedl, by si uměl představit vyšší penzi. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy