U.S. ARMY

Joe Biden

Biden řekl, že americké údery v Jemenu budou pokračovat

Svět

Američané hodlají pokračovat v úderech proti jemenským povstalcům, kteří za podpory Íránu ohrožují lodní dopravu v Rudém moři. Ve čtvrtek to řekl americký prezident Joe Biden, ačkoliv připustil, že dosavadní údery nezabránili Húsiům v pokračování útoků na obchodní lodě.

U.S. ARMY, ilustrační fotografie

USA a Británie zaútočily na pozice povstalců v Jemenu

Svět

V noci na pátek podnikly Spojené státy a Spojené království rozsáhlé údery proti desítkám cílů v Jemenu, které jsou spojeny s husíjskými povstalci podporovanými Íránem. Čtyři američtí představitelé potvrdili tuto akci pro agenturu Reuters.

Petr Fiala

Fiala podepsal obrannou smlouvu s USA, proces ratifikace je završen

Svět

Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu podepsal obrannou smlouvu s USA a završil tak proces její ratifikace. Jejím smyslem je především prohloubení spolupráce mezi českými a americkými ozbrojenými silami. Smlouvu už dříve schválily obě parlamentní komory, platná bude 30 dnů po potvrzující nótě ze strany Spojených států.

Severní Korea, ilustrační foto

Severní Korea potvrdila vazbu pro amerického vojáka

Svět

Severní Korea potvrdila, že uprchlého amerického vojáka Travise Kinga drží ve vazbě. Pchjongjang o něm poskytl jakoukoliv informaci vůbec poprvé. Podle Organizace spojených národů (OSN) to značí, že by mohla začít vyjednávaní o Kingovi.

Americká armáda, ilustrační fotografie

Svět

USA by mohly ohlásit dodávku Abramsů Ukrajině, Německo pošle tanky Leopard 2

Spojené státy se přiklání k dodávce svých tanků Abrams Ukrajině. Administrativa Joea Bidena by dodávku těchto strojů napadené východoevropské zemi mohla oznámit tento týden, píše dnes deník The Wall Street Journal s odkazem na nejmenované představitele americké vlády. Krok Washingtonu by tak umožnil dodávky tanků Leopard 2 ze strany Německa a dalších evropských zemí. Bílý dům informace deníku nechtěl komentovat. Podle agentury AP by rozhodnutí mohlo být zveřejněno ve středu, kdy se očekává, že dodávky tanků ohlásí i Německo.

Vánoce

Americká armáda ujistila děti, že Santa Claus doručí dárky i ve sněhové bouři

Svět

Představitelé americké armády dnes ujistili znepokojené děti, že bezprecedentní mrazy a rozsáhlá sněhová bouře nijak nezabrání Santa Clausovi, aby jim v noci na neděli doručil dárky. Nepříznivé počasí už v pátek vedlo ke zrušení tisíců letů nad Kanadou a Spojenými státy a s nízkými teplotami, záplavami nebo mrznoucím deštěm se potýká velká část obou zemí i dnes.

U.S. ARMY, ilustrační fotografie

Sněmovna reprezentantů schválila návrh obranného rozpočtu ve výši 858 mld. USD

Svět

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 350 ku 80 hlasům schválila návrh obranného rozpočtu na příští rok v rekordní výši 858 miliard dolarů (asi 19,8 bilionu korun), což je o 45 miliard více, než navrhoval prezident Joe Biden, píše agentura AP. Rozpočet počítá s rozšířením bezpečnostní spolupráce s Tchaj-wanem a další pomocí pro Ukrajinu. O návrhu zákona bude dále hlasovat Senát.

MIM-23 Hawk

Svět

Spojené státy zvažují, že na Ukrajinu dodají systémy protivzdušné obrany Hawk

Spojené státy zvažují, že na Ukrajinu dodají starší systémy protivzdušné obrany Hawk. Agentuře Reuters to sdělili dva nejmenovaní američtí činitelé. Washington tím chce podpořit obranu Kyjeva proti ruskému ostřelování a náletům bezpilotních letounů, které v posledních dvou týdnech poškodily ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Ilustrační fotografie.

Náčelník štábu ruské armády mluvil s americkým i britským protějškem

Svět

Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov v dnešních telefonátech se svými protějšky z Británie a Spojených států Tonym Radakinem a Markem Milleym zopakoval ruská obvinění vůči Kyjevu, že připravuje útok takzvanou špinavou bombou. Ukrajina i řada západních představitelů toto obvinění odmítla, dnes ho popřel i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Americký generál vyzval k ostražitosti v souvislosti s válkou na Ukrajině

Americký generál vyzval k ostražitosti v souvislosti s válkou na Ukrajině

Svět

Nejvýše postavený americký generál Mark Milley dnes varoval, že zůstává nejasné, jak Rusko zareaguje na své neúspěchy z poslední doby na ukrajinském bojišti. Vyzval proto americké vojáky ke zvýšené ostražitosti. Šéf amerického sboru náčelníků štábů to uvedl při své návštěvě blíže nespecifikované základny v Polsku, na které působí američtí vojáci.

Aktuálně se děje

22. května 2024 18:37

SZÚ: Nejčastější nemocí z povolání byl i loni covid-19

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy