Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Největší armádu světa vede neschopný amatér

Pete Hegseth
Pete Hegseth
Foto: president.gov.ua

Pete Hegseth, současný šéf amerického ministerstva obrany, je názorným příkladem, že v některých politických systémech může být loajalita ceněna výše než odbornost, a imunita vůči odpovědnosti silnější než jakékoli institucionální standardy. Dvě vážná pochybení, která by ve funkčním bezpečnostním aparátu vedla k okamžitému odvolání, přečkal bez jakéhokoli postihu.

Nejprve Hegseth sdílel informace o plánovaném útoku proti jemenským povstalcům s redakcí The Atlantic. Krátce nato je poskytl své vlastní rodině. V obou případech šlo o zásah do utajovaných operací s přímým dopadem na bezpečnostní a vojenskou rovnováhu. Z hlediska zákona o ochraně utajovaných informací by to znamenalo minimálně disciplinární řízení. V Hegsethově případě se ale nic takového neděje.

Místo přijetí odpovědnosti zahájil personální čistky. Jeho bývalý mluvčí John Ullyot hovoří o „naprostém chaosu“ uvnitř ministerstva. Zprávy o tom, že se k citlivým vojenským datům dostali nejen novináři, ale i právník, manželka a bratr šéfa Pentagonu, posouvají věc z roviny individuálního selhání do oblasti systémového rizika.

Je důležité si připomenout, o jakou instituci tento muž vede. Americká armáda je nejsilnější vojenskou silou na světě, držitel druhého největšího jaderného arzenálu a klíčovým hráčem ve všech geopolitických oblastech. Taková síla vyžaduje ve svém čele osobnost s vysokou odbornou i osobní integritou.

Pete Hegseth těmto nárokům v žádném ohledu neodpovídá. V čele největší vojenské síly světa nepůsobí jako strategický lídr, ale jako egocentrická figurka z televizní estrády – a není těžké uhodnout, proč si získal prezidentovu přízeň. Jeho působení nevykazuje známky promyšleného řízení ani respektu k instituci, kterou vede. Namísto toho nabízí směs exhibicionismu, ideologické poslušnosti a mediálního oportunismu.

Hegseth zjevně zaměňuje pozornost médií za skutečný vliv a věrnost prezidentovi za důkaz kvalifikace. Jeho působení připomíná spíš snahu zůstat ve světlech reflektorů než reálnou snahu řídit ministerstvo obrany v době rostoucí mezinárodní nestability.

Zásadní otázka ale nezní, proč Hegseth selhává – nýbrž proč mu to je opakovaně umožněno. A odpověď vede k prezidentu Donaldu Trumpovi. Trump dokázal, že „politik“ může být jakkoli levý, ale dokud mu prokazuje loajalitu, jeho místo nic neohrozí. Hegseth je dokonalým produktem takového systému – neschopný, stoprocentně věrný a vypadá dobře v médiích. Nic víc Trump nepotřebuje.

Témata:  USA komentář Pete Hegseth U.S. ARMY

Související

Aktuálně se děje

9:13

Bizarní úraz. Veronice Žilkové se vymstilo pejskaření

Veronika Žilková o uplynulém víkendu dost nepříjemně překvapila své fanynky, které jsou zvyklé cvičit pod jejím vedením. Slavná herečka má totiž naordinovaný klidový režim. Poměrně netradičním způsobem totiž přišla ke zranění dolní končetiny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.