Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruskou odvetnou akci za štíty nad Evropou odnese Rumunsko a Polsko, píše ruský tisk

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: mil.ru

Moskva - List Novaja gazeta analyzuje možné reakce Ruska na čtvrteční spuštění protiraketového systému v Rumunsku, podobné zařízení má vzniknout i v Polsku. Podle oficiálního stanoviska Washingtonu je štít ochranou proti balistickým raketám Íránu, Moskva to ale vidí jinak.

Rumunsko a Polsko se mohou stát "objekty odvetných akcí" Ruska v případě dalšího rozmísťování nových zbraní na svém území, napsal ruský list Novaja gazeta.

Vojenský expert generálplukovník Jurij Netkačev podle deníku uvedl, že americké protiraketové zařízení umístěné v Rumunsku bude mít za následek změnu zamíření ruských operačně taktických raket a jiných velice přesných zbraní na tyto nové cíle.

"To není žádná senzace, protože oficiální představitelé v Moskvě již dříve opakovaně říkali, že Rusko přijme nezbytná vojensko-technická opatření v případě posunu infrastruktury NATO k ruským hranicím," poznamenal generál.

Podle náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil armádního generála Valerije Gerasimova jsou tři důvody pro nutnost ruských protiopatření. Patří k nim skutečnost, že z protiraketových systémů v Rumunsku a Polsku bude možné vypouštět střely s plochou dráhou letu Tomahawk.

Druhým důvodem je, že protiraketový štít, který USA budují v Evropě, v Tichomoří a na svém území, bude schopen útočit na balistické rakety odpalované z moře i ze země ve všech fázích jejich letu.

A zatřetí, "pokračování v realizaci protiraketových plánů USA a NATO znamená reálnou hrozbu pro ruské strategické jaderné síly". Náčelník generálního štábu je přesvědčený, že komplexy Aegis, jež mají být nasazeny i v Rumunsku a Polsku, mají "významný protidružicový potenciál, který ohrožuje fungování ruského orbitálního uskupení kosmických aparátů".

K případné likvidaci amerických protiraketových komplexů v Rumunsku a Polsku Rusko zbraně má, uvádí Novaja gazeta. Nabízejí se především střely s plochou dráhou letu systému Kalibr NK odpalované z moře. Mají dolet až 2600 kilometrů, takže z Černého moře zaručeně zasáhnou jakýkoli cíl na území Rumunska i Polska.

Použít by bylo možné i střely s plochou dráhou letu Х-101/102 odpalované ze strategických bombardérů.  Využít by se dal i raketový komplex operativně taktického určení Iskander-M.

Témata:  Ruská armáda USA NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 11:40

Zmatený princ Harry klepal lidem na dveře. Tvrdil, že hledá kamaráda

V době, kdy princ Harry před britským soudem tvrdil, že se bez ozbrojené ochranky v Británii necítí bezpečně, byl zachycen na kameře zvonku, jak se v londýnské čtvrti Fulham snaží najít dům svého známého – neúspěšně. Než se dostal ke správnému domu, zaklepal alespoň na tři různé adresy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.