Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruští experti pomůžou Srbsku s kybernetickou ochranou, dostanou se i k důležitým bezpečnostním informacím

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: GOPAS

Bělehrad - Srbská policie bude mít novou posilu. Ruští experti ji pomůžou s bojem proti počítačové kriminalitě. Rusové sami přitom čelí obviněním, že spolupracuje s internetovými piráty.

Nová dohoda o spolupráci bude spočívat i ve sdílení důležitých bezpečnostních informací. V rozhovoru, který dnes zveřejnil srbský deník Politika, to řekl srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović. Rusko přitom dlouhodobě čelí obvinění ze sponzorování a spolupráce s počítačovými piráty, a to zejména ve věcech, které jsou pro zemi politicky či hospodářsky důležité. Týká se to například loňských prezidentských voleb ve Spojených státech. Moskva obvinění důrazně odmítá.

"Domluvili jsme se, že experti těm našim ukážou, jak ruská policie bojuje proti organizovanému zločinu a počítačové kriminalitě, jak bojovat proti nelegální migraci a také proti obchodu s drogami," řekl Stefanović. Na spolupráci mezi experty se dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Kolokolcevem 29. srpna.

Kromě spolupráce mezi experty budou podle srbského ministra Bělehrad a Moskva také sdílet důležité informace, které mohou pomoci předejít bezpečnostním hrozbám, jako například potenciálním teroristickým útokům. Představitelé Srbska a Ruska podle Stefanoviče rovněž hovořili o tom, že srbští policisté by svým ruským kolegům mohli pomáhat na mistrovství světa ve fotbale, které se v roce 2018 uskuteční v Rusku.

Témata:  Rusko Srbsko kybernetická bezpečnost

Související

Aktuálně se děje

7. listopadu 2025 13:29

Inkognito je definitivně zpět. S tajnými hosty a novou posilou

Teď už opravdu nikdo nemůže pochybovat. Není to přitom tak dlouho, co se budoucnost pořadu Inkognito zdála být nejistá, protože přijal nabídku konkureční Novy. Navzdory všem spekulacím se populární show vrací na obrazovky. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Sergej Lavrov

Lavrov záhadně zmizel. Spekuluje se o jeho pádu

Zprávy o tom, že Sergej Lavrov, který je již déle než dvacet let hlavní tváří ruské diplomacie, chyběl na středečním důležitém zasedání Rady bezpečnosti Ruska, kde se jednalo o možném obnovení jaderných testů, vyvolaly v Moskvě značné spekulace. Lavrov byl totiž jediným stálým členem rady, který se jednání s prezidentem Vladimirem Putinem neúčastnil, což podnítilo intenzivní debaty o potenciálních otřesech v čele ruské diplomacie.