Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severokorejská hlasatelka Ri Čon-hui je sice v důchodu, ohlásit velké úspěchy chodí stále

Kim Čing-un usoudil, že
Kim Čing-un usoudil, že "za stávající situace nastal čas zúčtovat s americkými imperialisty".
Foto: KCNA

Pchjongjang - Pokud se v KLDR stane něco mimořádného, nesmí u toho chybět televizní hlasatelka Ri Čon-hui (74). Sice je už v důchodu, na obrazovku se ale loni v lednu vrátila. Tuto neděli oznámila "velký úspěch", totiž odpálení vodíkové bomby.

Hrdost v jejím hlase nešlo přeslechnout. Vidět ji bylo možné i začátkem července, když ohlásila první test severokorejské mezikontinentální rakety.

V roce 1994 oznamovala s pláčem úmrtí zakladatele státu Kim Ir-sena. Stovky tisíc Severokorejců ji napodobily. Koncem roku 2011 zemřel jeho nástupce Kim Čong-il a i tehdy to ohlásila Ri Čon-hui - i tentokrát potlačovala slzy.

Letos ji v televizi nasadili už dvakrát. Její návrat je znamením, že režim se chce vrátit k tvrdé linii, jakou sledoval za Kim Ir-sena, domnívá se Victor Cha, který bude velmi pravděpodobně příštím americkým velvyslancem v Soulu.

Ri Čon-hui má v televizi na sobě vždy tradiční korejský kroj, většinou barevně přizpůsobený příležitosti. Když předčítala zprávy o smrti obou Kimů, byla v tradičních korejských šatech zvaných hanbok černé barvy. Oznamuje-li radostné události, volí často jásavé barvy. Nedělní test vodíkové bomby ohlásila v růžovém.

Každé zprávě upraví tón svého hlasu, takže i ten, kdo nerozumí korejsky, pozná její smutek, nebo naopak bezmeznou radost. Ale ten, kdo korejsky rozumí, často zaslechne i silácké výrazy a rasistické poznámky. Američany nazývá zásadně "bastardy" nebo "válečnými štváči". Bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu opakovaně označila za "černou opici", připomíná německý deník Süddeutsche Zeitung.

Ri Čon-hui se narodila v roce 1943, když Japonci obsadili Koreu. V hlavním městě Pchjongjangu studovala na herecké škole a pak začala pracovat v korejské státní televizi. Od roku 1971 tam předčítá zprávy. V roce 2012 řekla v rozhovoru v čínské televizi, že je v důchodu a pomáhá s výchovou svých nástupců. Její způsob uvádění je považován za vzor pro všechny severokorejské hlasatele.

Témata:  Severní Korea televize EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy