Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hurikán Jose se na poslední chvíli vyhnul ostrovům Svatý Martin a Svatý Bartoloměj

Hurikán José
Hurikán José
Foto: NASA

Marigot (Francie) - Hurikán Jose o intenzitě druhého nejsilnějšího stupně se v noci na dnešek vyhnul ostrovům Svatý Martin a Svatý Bartoloměj více než se původně očekávalo.

Na ostrovech panovala nejvyšší pohotovost a byla kvůli bouři opět přerušena veškerá letecká a námořní doprava.

Podle agentury AFP se přesouval Jose ve vzdálenosti 125 až 135 kilometrů od obou ostrovů. "V důsledku vzdálenějšího průchodu, než se očekávalo, jsou účinky na území mnohem méně výrazné," uvedla francouzská meteorologická služba Météo-France. Vítr na ostrovech dosahoval v nárazech rychlosti v průměru 35 až nejvýše 80 kilometrů za hodinu.

V předchozích dnech způsobil hurikán Irma značné škody na ostrovech Svatý Martin a Svatý Bartoloměj. Podle francouzské zajišťovny Caisse Centrale de Reassurance (CCR) dosáhnou škody na majetku nejméně 1,2 miliardy eur (asi 31 miliard korun). Na obou těchto ostrovech zemřelo v důsledku hurikánu Irma nejméně 13 lidí. Na ostrově Svatý Martin je podle místních úřadů nyní neobyvatelných 60 procent domů.

Témata:  Francie hurikán José

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 21:57

Žraloci v Egyptě děsí turisty. Úřady zpřísňují opatření na ochranu před útoky

Egyptské ministerstvo životního prostředí oznámilo novou sadu přísných instrukcí a varování, která mají chránit návštěvníky pláží a vod Rudého moře před možnými útoky žraloků. Rozhodnutí přichází v době rostoucího zájmu o letní dovolené a zároveň zvýšené přítomnosti turistů v této oblasti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?