Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko čelí epidemii poplašných zpráv, kvůli údajným bombám byly evakuovány stovky budov

Ruská policie, ilustrační fotografie
Ruská policie, ilustrační fotografie
Foto: interpol.int

Moskva - Epidemie poplašných zpráv o uložení bomby ve veřejných objektech postihla v těchto dnech sibiřská města a už se dostala i do Moskvy. Počty evakuovaných škol, nádraží nebo radnic jdou do stovek. Šíří se spekulace, že telefonáty organizuje ministerstvo pro mimořádné události, aby prověřilo efektivitu záchranného systému.

V Irkutsku dnes evidují deset telefonátů, vyklizeny byly školy, místní letiště a obchodní střediska. V Chabarovsku policisté evakuovali oblastní parlament, nádraží a několik škol. Další případy jsou hlášeny z Jakutska, Čity nebo Blagoveščenska. Žádná nálož nebyla nikdy objevena.

Telefonáty se podle agentury Interfax odpoledne objevily i v Moskvě. Evakuována byla tři moskevská nádraží, osm obchodních center včetně obchodního domu GUM na Rudém náměstí, lékařská univerzita a dvě teplárny. Celkem zatím jde o víc než 10.000 lidí. Bezpečnost byla po anonymní hrozbě posílena na letišti Šeremeťjevo, policie začala mluvit o "telefonickém terorismu".

Anonymní telefonáty jejich původci "vyrábějí" s pomocí moderních technologií včetně internetové telefonie, speciálních počítačových programů nebo softwaru s umělým hlasem, uvedla policie.

Ruská média už třetí den přinášejí nové a nové zprávy o anonymních telefonátech. V Tomsku, Ulan-Ude nebo Kemerově jsou v pohotovosti hasiči a policisté, série telefonátů tam způsobila vyklizení škol, správních úřadů, letišť a dalších veřejných objektů.

Témata:  Rusko bomby Sibiř policie Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.