Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci v Kongu protestovali proti deportacím. Policie začala střílet do davu, 36 lidí zemřelo

Uprchlíci
Uprchlíci
Foto: UNHCR

Kinshasa - V Kamanyole na východě Konga se v pátek konal protest uprchlíků z Burundi proti vyhoštění čtyř krajanů. Příslušníci bezpečnostních sil začali do davu střílet, zahynulo 36 lidí a 117 dalších utrpělo zranění. O život přišel i jeden konžský strážník.

Uvedl to dnes vyslanec OSN v Kongu Maman Sidikou. Smrt příslušníka konžské armády vedla k eskalaci násilí.

Mezi zabitými je 15 žen, sdělil velitel pákistánského oddílu sloužícího v misi OSN v Kongu. Sidikou vyzval konžské úřady k rychlému vyšetření případu a k použití síly jen jako poslední možnosti.

V Kongu pobývá přibližně 44.000 uprchlíků z Burundi. Mnozí svou vlast opustili po politicky motivovaných násilnostech v roce 2015.

Témata:  Kongo uprchlíci OSN (Organizace spojených národů) Burundi

Související

Aktuálně se děje

19. března 2026 20:18

19. března 2026 16:03

Simona Stašová přiznala, kdy má strach kvůli Jiřině Bohdalové

Česko letos oslaví půlkulaté 95. narozeniny legendární Jiřiny Bohdalové. Už dnes však mají v rodině slavné herečky důvod slavit. Zase o rok starší je oficiálně její dcera Simona Stašová. Co hvězda Pelíšků prozradila o vztahu se slavnou matkou? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy